Homesick for Another World
Autor Ottessa Moshfeghen Limba Engleză Paperback – 5 dec 2017
Structura acestui volum este una fragmentată, o succesiune de portrete umane care par să funcționeze ca niște ferestre deschise spre interioare dezolante și, paradoxal, fascinante. În Homesick For Another World, Ottessa Moshfegh renunță la continuitatea liniară a romanelor sale anterioare pentru a ne oferi o serie de povestiri în care personajele sunt unite nu de spațiu, ci de un sentiment acut de inadaptare. Apreciem modul în care fiecare text reușește să captureze acel moment precis în care viața cotidiană devine insuportabilă, împingând individul spre gesturi bizare sau obsesii mărunte. Ne-a atras atenția precizia chirurgicală a limbajului; Moshfegh nu caută să înfrumusețeze urâtul, ci îl analizează cu o detașare care amplifică impactul emoțional. Imaginați-vă tensiunea și sentimentul de eșec din Carbine de Greg Mulcahy, mutată într-un decor de realism contemporan murdar, unde personajele tânjesc după o lume care s-ar putea să nici nu existe. Suntem de părere că această colecție consolidează vocea autoarei ca o exploratoare a zonelor obscure ale psihicului, continuând temele alienării și ale autoizolării prezente în My Year of Rest and Relaxation sau misterul visceral din Death in Her Hands. Dacă în McGlue ne confruntam cu o conștiință încețoșată de alcool și vinovăție, aici întâlnim o întreagă galerie de indivizi care, deși trăiesc printre noi, par să aparțină unei alte lumi, fiind cu toții „bolnavi de dor” după un loc unde să se simtă, în sfârșit, acasă.
Preț: 93.45 lei
Carte disponibilă
Livrare economică 20 iunie-04 iulie
Specificații
ISBN-10: 0399562907
Pagini: 304
Dimensiuni: 126 x 195 x 22 mm
Greutate: 0.22 kg
Editura: Penguin Publishing Group
De ce să citești această carte
Pentru cititorii care apreciază proza scurtă ce nu se teme să exploreze aspectele mai puțin plăcute ale naturii umane. Homesick For Another World oferă o experiență de lectură intensă, ideală pentru cei care caută profunzime psihologică și un stil literar provocator. Veți descoperi o perspectivă unică asupra singurătății moderne, scrisă de una dintre cele mai relevante voci ale literaturii americane actuale.
Despre autor
Ottessa Moshfegh (născută în 1981) este o scriitoare americană a cărei carieră a fost marcată de recunoaștere critică încă de la debut. Primul său roman, Eileen, a câștigat premiul Hemingway Foundation/PEN și a fost nominalizat la Booker Prize. Stilul său se distinge prin explorarea neînfricată a subconștientului și a personajelor aflate la marginea societății. Printre lucrările sale notabile se numără My Year of Rest and Relaxation, un fenomen editorial care analizează apatia contemporană, și Lapvona, o incursiune în ficțiunea istorică cu accente brutale. Homesick For Another World este prima sa colecție de povestiri, demonstrând versatilitatea sa în formele scurte ale beletristicii.
Notă biografică
Descriere
There's something eerily unsettling about the author's stories, something almost dangerous while also being delightful - and often even weirdly hilarious. Her characters are all unsteady on their feet; all yearning for connection and betterment, in very different ways, but each of them seems destined to be tripped up by their own baser impulses.