Cantitate/Preț
Produs

McGlue

Autor Ottessa Moshfegh
en Limba Engleză Paperback – 25 mai 2017

Descoperim în McGlue o structură narativă densă și viscerală, construită ca un monolog interior fragmentat de aburii alcoolului și de trauma unei posibile crime. Situat în anul 1851, romanul ne proiectează direct în mintea tulbure a lui McGlue, un marinar care își ispășește zilele în cala unei nave, fără a fi sigur dacă și-a ucis sau nu cel mai bun prieten. Nu este o relatare liniară, ci o călătorie claustrofobică prin ceața amintirilor, unde distincția dintre realitate și delir se estompează constant sub influența sevrajului și a remușcărilor.

Reținem precizia chirurgicală a prozei, o caracteristică pe care Ottessa Moshfegh o rafinează încă de la acest debut. Dacă în My Year of Rest and Relaxation autoarea explora izolarea autoimpusă printr-o stare de somnolență indusă chimic, aici izolarea este fizică și murdară, ancorată în miasmele porturilor din secolul al XIX-lea. Cititorul care a apreciat portretul autodestructiv și lupta cu dependența din Leaving the Yellow House de Saul Bellow va găsi aici un spirit similar de degradare umană, însă transpus într-un context istoric mult mai brutal și mai poetic în urâțenia sa.

Opera autoarei, de la Death in Her Hands până la Lapvona, a demonstrat o apetență pentru personajele aflate la marginea societății sau a propriei sănătăți mintale. McGlue servește drept punct zero pentru acest univers literar, oferind o experiență de lectură intensă, unde ritmul este dictat de pulsațiile unei inimi nesigure și de limbajul frust, aproape arhaic, al unui om care preferă să se scufunde în gin decât să înfrunte adevărul faptelor sale.

Citește tot Restrânge

Carte disponibilă

Livrare economică 04-10 iunie
Livrare express 15-21 mai pentru 2816 lei


Specificații

ISBN-13: 9781784706623
ISBN-10: 1784706620
Pagini: 118
Dimensiuni: 126 x 198 x 12 mm
Greutate: 0.1 kg
Editura: Random House
Colecția Vintage

De ce să citești această carte

Recomandăm această carte cititorilor care caută o proză stilizată, provocatoare, care nu menajează sensibilitățile. Veți câștiga o perspectivă unică asupra condiției umane în momentele sale cele mai vulnerabile și violente. Este un roman scurt dar percutant, ideal pentru cei care apreciază realismul murdar și explorările psihologice profunde, oferind o incursiune memorabilă în întunericul memoriei unui personaj de neuitat.


Despre autor

Ottessa Charlotte Moshfegh este o scriitoare americană contemporană de renume, a cărei operă a fost recompensată cu distincții importante. Debutul său literar, McGlue, a fost urmat de succesul internațional al romanului Eileen, care a câștigat premiul Hemingway Foundation/PEN și a fost nominalizat la Booker Prize. Stilul său se remarcă prin abordarea unor teme dificile, personaje neconvenționale și o estetică a grotescului și a alienării. Printre lucrările sale ulterioare se numără bestseller-ul My Year of Rest and Relaxation și volumul de povestiri Homesick For Another World, consolidându-i reputația de voce provocatoare în literatura americană actuală.


Notă biografică

Ottessa Moshfegh is a fiction writer from Boston. Her novel Eileen was awarded the 2016 Pen/Hemingway Award and was shortlisted for the Man Booker Prize. Her short fiction has earned her the Paris Review Plimpton Prize, a creative writing fellowship from the National Endowment for the Arts, a Pushcart Prize, and an O. Henry Award. Her collection Homesick for Another World was published in January 2017. McGlue was her debut novel, and the winner of the Fence Modern Prize for Prose and the Believer Book Award. This is the first time the book is published here in the U.K.

Descriere

Haven't had a drop in days more so...Salem, Massachusetts, 1851: McGlue is in the hold, still too drunk to be sure of his name or situation or orientation - he may have killed a man.