The Post-Subcultures Reader
Editat de David Muggleton, Rupert Weinzierlen Limba Engleză Paperback – dec 2003
Găsim în The Post-Subcultures Reader un instrument de lucru esențial pentru recalibrarea cercetării sociologice, oferind o aplicabilitate practică imediată în analiza noilor forme de asociere ale tinerilor, de la comunități virtuale la grupuri de fani și subculturi de club. Suntem de părere că vechiul model al „subculturilor” spectaculoase — definit de dihotomii rigide precum Mods vs. Rockers — nu mai poate explica fluiditatea stilurilor de viață din secolul XXI. Această antologie, editată de David Muggleton și Rupert Weinzierl, propune înlocuirea noțiunilor perimate cu un aparat critic adaptat fragmentării postmoderne.
Structura volumului este concepută pentru a ghida cititorul de la fundamentele teoretice către studii de caz empirice riguroase. Primele capitole reevaluează teoria subculturală, făcând loc unor noi modele de interpretare, în timp ce secțiunile următoare explorează performativitatea corpului, politica „post-rave” și identitățile construite prin modificări corporale. Considerăm că includerea unor analize pe grupuri diverse, precum diaspora tânără din Viena sau rețelele de fani X-Files, indică o acoperire globală necesară oricărui curriculum modern de studii culturale.
Această lucrare reprezintă o alternativă la After Subculture de Andrew Bennett pentru cursurile de sociologia culturii, cu avantajul că pune un accent mai puternic pe tranziția către „post-subculturalism” ca paradigmă distinctă. În contextul operei lui David Muggleton, volumul completează viziunea autorului din Subculture in the 21st Century, trecând de la o introducere istorică la o dezbatere critică despre epuizarea utilității conceptului de subcultură în fața noilor „neo-triburi”.
Preț: 207.81 lei
Preț vechi: 250.50 lei
-17%
Carte tipărită la comandă
Livrare economică 18 iunie-02 iulie
Specificații
ISBN-10: 1859736688
Pagini: 336
Ilustrații: bibliography, index
Dimensiuni: 147 x 229 x 18 mm
Greutate: 0.5 kg
Ediția:New.
Editura: Bloomsbury Publishing
Colecția Berg Publishers
Locul publicării:London, United Kingdom
De ce să citești această carte
Recomandăm această carte studenților și cercetătorilor în sociologie și studii culturale care doresc să înțeleagă de ce etichetele tradiționale nu mai funcționează astăzi. Cititorul câștigă o perspectivă actualizată asupra modului în care muzica, politica și stilul se intersectează în era globalizării. Este un recurs teoretic obligatoriu pentru a descifra fenomene precum tribalismul digital sau hibriditatea culturală a noilor generații.
Despre autor
David Muggleton este lector universitar în sociologie la University College Chichester și un cercetător consacrat în domeniul culturilor de tineret. Expertiza sa teoretică este dublată de o activitate publicistică diversă; deși este cunoscut în mediul academic pentru lucrări fundamentale precum Subculture in the 21st Century, el este și un membru activ al British Guild of Beer Writers, publicând volume despre istoria locală a pub-urilor, precum Chichester Pubs. Această dualitate a intereselor sale îi conferă o capacitate unică de a analiza fenomenele sociale atât prin prisma cercetării de arhivă, cât și prin observația directă a culturii populare.
Descriere
Cuprins
Tastefully Renovating Subcultural Theory: Making Space for a
ew Model
Image, Body and Performativity: The Constitution of Subcultural Practice in the Globalized World of Pop
'Oh Bondage, Up Yours!' Or Here's Three Chords, Now Form a Band: Punk, Masochism, Skin, Anaclisis, Defacement
Post-Rave Technotribalism and the Carnival of Protest
Bridging the Micro-Gap: Is there such a Thing as Post-subcultural Politics?
Unlearning to Raver: Techno-Party as the Contact Zone in Trans-Local Formations
Constructing 'Neo-Tribal' Identities through Dress: Modern Primitives and Body Modification
Between Criminal and Political Deviance: A Sociological Analysis of the New York Chapter of the Almighty Latin King and Queen Nation
Racial Hybridity: Latinas/os as the Paradigmatic Transnational Post-subculture
'Race' and Class in the 'Post-subcultural' Economy
Diaspora Experience, Music and Hybrid Cultures of Young Migrants in Vienna
Global Youth Cultures in Localized Spaces: The Case of the UK New Asian Dance Music and French Rap
Heavy Metal and Subcultural Theory: A Paradigmatic Case of Neglect?
The Death and Life of Punk, the Last Subculture
'Lady' Punks in Bands: A Subculturette?
Resisting Subjects: DIY Feminism and the Politics of Style in Subcultural Production
'The X-Files', Online Fan Club and the David Duchovny Estrogen Brigades
'Net.Goth': Internet Communication and (Sub)Cultural Boundaries
Internet Subcultures and Oppositional Politics
Recenzii
This fascinating study ...unpacks the complex and personal meanings of femininity as they are worked through at the level of body and clothes.