The Home Cook
Autor Alex Guarnaschellien Limba Engleză Hardback – 26 sep 2017
Observăm în The Home Cook o structură metodică ce amintește de marile enciclopedii culinare, dar adaptată riguros pentru sensibilitățile contemporane. Materialul este organizat ca o resursă de tip „all-in-one”, acoperind spectrul complet al mesei: de la elemente fundamentale precum vinegretele, până la preparate complexe și secțiuni dedicate cocktailurilor. Metodologia autoarei Alex Guarnaschelli se bazează pe simplificarea tehnicilor profesioniste pentru bucătăria de acasă, fără a sacrifica profunzimea aromelor. Suntem de părere că această lucrare funcționează ca un manual de tranziție între generații, înlocuind rețetele tradiționale cu variante ce includ ingrediente acum accesibile, precum pasta miso sau harissa. Comparativ cu The Milk Street Cookbook de Christopher Kimball, care pune accent pe tehnici globale rapide pentru eficiență maximă, The Home Cook păstrează o abordare mai personală și mai axată pe fundamentele bucătăriei americane moderne. Dacă Food52 Genius Recipes de Kristen Miglore se concentrează pe tehnici surprinzătoare care dărâmă mituri culinare, volumul de față preferă să construiască o bază solidă de cunoștințe, fiind mai degrabă o „biblie” practică de zi cu zi. În contextul operei sale, această carte reprezintă pilonul central de referință, spre deosebire de Cook It Up, unde Alex Guarnaschelli explorează o latură mai relaxată și colaborativă alături de fiica sa. The Home Cook rămâne lucrarea sa cea mai cuprinzătoare, o moștenire spirituală a celebrei „Joy of Cooking” pe care mama sa a editat-o în trecut.
Preț: 238.62 lei
Carte disponibilă
Livrare economică 03-17 iunie
Specificații
ISBN-10: 030795658X
Pagini: 368
Dimensiuni: 209 x 261 x 30 mm
Greutate: 1.45 kg
Editura: Clarkson Potter/Ten Speed
De ce să citești această carte
Recomandăm această carte oricărui pasionat care dorește să își actualizeze repertoriul culinar cu 300 de rețete fiabile. Cititorul câștigă claritate în organizarea bucătăriei și învață să folosească ingrediente moderne în preparate reconfortante. Este un volum esențial pentru cei care caută o singură resursă cuprinzătoare, capabilă să ghideze atât pregătirea unei cine rapide, cât și organizarea unei aniversări.
Despre autor
Alex Guarnaschelli este un bucătar de renume, personalitate TV a Food Network și Iron Chef, a cărei carieră a fost profund influențată de mediul literar culinar în care a crescut. Fiică a legendarului editor Maria Guarnaschelli, Alex a transformat moștenirea teoretică într-o carieră practică de succes în restaurante de top din New York și Paris. Stilul său se distinge prin rigoare tehnică împletită cu o dragoste autentică pentru gătitul în familie. În prezent, este una dintre cele mai respectate voci din gastronomia americană, reușind să traducă limbajul tehnic al marilor bucătării pe înțelesul publicului larg.
Descriere
The all-in-one cooking bible for a new generation with 300 recipes for everything from simple vinaigrettes and roast chicken to birthday cake and cocktails.
For Alex Guarnaschelli whose mother edited the seminal 1997 edition of The Joy of Cooking, which defined the food of the late twentieth century a life in food and cookbooks was almost predestined. Now an accomplished chef and author in her own right (and mom to a young daughter), Alex pens a cookbook for the way we eat today. For generations raised on vibrant, international flavors and supermarkets stocked with miso paste, harissa, and other bold condiments and ingredients, here are 300 recipes to replace their parents Chicken Marbella, including Glazed Five-Spice Ribs, Roasted Eggplant Dip with Garlic Butter Naan, Roasted Beef Brisket with Pastrami Rub, Fennel and Orange Salad with Walnut Pesto, Quinoa Allspice Oatmeal Cookies, and Dark Chocolate Rum Pie."