The Hindus: An Alternative History
Autor Wendy Donigeren Limba Engleză Paperback – 30 sep 2010
Remarcăm în The Hindus o abordare curajoasă care destabilizează narațiunile cronologice rigide, propunând în schimb o istorie alternativă a uneia dintre cele mai vechi religii ale lumii. Într-un domeniu unde textele centrale sunt adesea imposibil de datat cu precizie, Wendy Doniger reușește să sintetizeze 800 de pagini de analiză critică, punând accent pe vocile care rezistă standardizării canonice. Spre deosebire de lucrările care se concentrează exclusiv pe autorii brahmini, această lucrare scoate la lumină perspectivele femeilor, ale castelor inferioare și importanța animalelor în evoluția structurilor sociale indiene.
Notăm cu interes modul în care autoarea integrează sursele sanscrite cu cele populare, vernaculare, oferind o imagine mult mai vividă și „pământeană” a tradiției hinduse. Această lucrare extinde cadrul propus de On Hinduism cu date noi despre pluralitatea gânditorilor creativi care au menținut religia vie în afara cercurilor elitiste. Dacă volume precum Hinduism: The Basics de Neelima Shukla-Bhatt oferă o introducere structurată în școlile filosofice și ritualurile preoțești, The Hindus deconstruiește ierarhiile istorice pentru a revela o multiplicitate de actori și povești adesea ignorate de mediul academic tradițional.
În contextul operei sale, The Hindus reprezintă punctul culminant al cercetărilor lui Wendy Doniger, reflectând aceeași rigoare și pasiune pentru epopeea indiană regăsită în traducerile sale pentru Mahabharata sau în analizele socio-culturale din Kamasutra. Este o lectură densă, dar fluidă, susținută de hărți și fotografii alb-negru care ancorează dezbaterile teologice în realitatea geografică și istorică a Indiei.
Preț: 160.82 lei
Carte disponibilă
Livrare economică 04-18 mai
Livrare express 17-23 aprilie pentru 66.00 lei
Specificații
ISBN-10: 0199593345
Pagini: 800
Ilustrații: 4 maps, 12 black and white illustrations
Dimensiuni: 158 x 235 x 60 mm
Greutate: 1.26 kg
Editura: Oxford University Press
Colecția OUP Oxford
Locul publicării:Oxford, United Kingdom
De ce să citești această carte
Suntem de părere că această carte este esențială pentru oricine dorește să înțeleagă hinduismul dincolo de clișeele spiritualiste. Cititorul câștigă o perspectivă istorică nuanțată, care recunoaște diversitatea radicală a tradițiilor indiene. Este o recomandare solidă pentru studenții la istoria religiilor sau pentru cititorii pasionați de antropologie culturală care caută o analiză critică, erudită și lipsită de prejudecăți asupra modului în care mitul și istoria se întrepătrund.
Despre autor
Wendy Doniger (Ph.D. Harvard University) deține titlul de Mircea Eliade Distinguished Service Professor la Universitatea din Chicago. Cu o formare interdisciplinară remarcabilă, a studiat inițial dansul sub îndrumarea lui George Balanchine, obținând ulterior două doctorate în sanscrită și studii indiene la Harvard și Oxford. A predat la instituții prestigioase precum SOAS și Berkeley, fiind aleasă președinte al Academiei Americane de Religie. Expertiza sa vastă în literatura sanscrită și istoria religiilor o consacră drept una dintre cele mai influente voci contemporane în studiul culturii indiene, reușind să combine rigoarea filologică cu o perspectivă critică modernă.
Descriere
Recenzii
It is one of the most profound and enlightening anatomisations of Hindu history I have ever read.
Scholarly, witty, and even-handed... one of the most profound and enlightening anatomisations of Hindu history I have ever read.