Sweatshop
Autor Peter Bagge De (artist) Bill Wray, Stephanie Gladdenen Limba Engleză Paperback – 8 feb 2015
Descoperim în Sweatshop o incursiune acidă și plină de umor în culisele industriei de benzi desenate, unde miza emoțională se traduce prin lupta artiștilor pentru integritate în fața presiunilor comerciale. Peter Bagge, o figură centrală a mișcării underground din anii '90, ne oferă aici o perspectivă satirică asupra propriei bresle, populată de personaje a căror anxietate creativă este la fel de vibrantă ca liniile lor de contur. Reținem că acest volum recuperează materiale rare, neincluse anterior în colecții, oferind o privire nefiltrată asupra stilului său vizual elastic și grotesc. Cei care au parcurs volumul critic Peter Bagge de Kent Worcester vor fi pregătiți pentru onestitatea brutală și spiritul tăios cu care autorul își deconstruiește universul profesional. Credem că Sweatshop ocupă un loc aparte în opera sa; dacă în The Complete Hate Volume 1 am urmărit cinismul generației grunge prin ochii lui Buddy Bradley, aici Bagge își îndreaptă lupa spre mecanismele de producție ale artei, beneficiind de contribuțiile vizuale ale unor artiști precum Bill Wray și Stephanie Gladden. Stilul este inconfundabil: o amestecătură de energie frenetică și observație socială fină, consolidând poziția lui Bagge de arhitect al benzii desenate alternative contemporane.
Preț: 110.79 lei
Preț vechi: 159.72 lei
-31%
Carte disponibilă
Livrare economică 19-30 iunie
Specificații
ISBN-10: 1606998129
Pagini: 148
Ilustrații: illustrations
Dimensiuni: 171 x 260 x 13 mm
Greutate: 0.44 kg
Editura: Fantagraphics
Colecția Fantagraphics
Locul publicării:Seattle, United States
De ce să citești această carte
Recomandăm această antologie cititorilor care apreciază satira socială și estetica „indie” a anilor '90. Este o ocazie rară de a vedea colaborări între Peter Bagge și alți artiști de calibru, într-un format care celebrează libertatea de exprimare a editurii Fantagraphics. Veți câștiga o perspectivă amuzantă, dar lucidă, asupra a ceea ce înseamnă să fii un creator de conținut într-o lume dominată de termene limită și compromisuri.
Despre autor
Peter Bagge (n. 1957) este unul dintre cei mai influenți autori de benzi desenate alternative din Statele Unite. Absolvent al School of Visual Arts din New York, a lucrat sub îndrumarea lui R. Crumb la faimoasa antologie Weirdo înainte de a lansa The Complete Hate Volume 1, o lucrare definitorie pentru estetica grunge. De-a lungul carierei, a fost recompensat cu două premii Harvey și un premiu Inkpot, fiind nominalizat de șase ori la premiile Eisner. Opera sa recentă include biografii grafice, precum Woman Rebel, demonstrând versatilitatea sa în a aborda subiecte istorice cu același stil grafic exuberant și spirit critic.