Shaking A Leg
Autor Angela Carteren Limba Engleză Paperback – 7 noi 2013
Găsim în această carte o rigoare intelectuală aplicată celor mai diverse fenomene culturale, de la analizele acide asupra filmului „Pe aripile vântului” până la observațiile antropologice despre un festival al fertilității din Japonia. Shaking A Leg nu este doar o culegere de eseuri, ci un laborator de idei unde Angela Carter își exercită spiritul critic asupra unor teme precum feminismul, literatura SF și arta culinară. Structura volumului permite cititorului să urmărească evoluția gândirii sale, oferind deconstrucții fascinante ale canonului literar reprezentat de D. H. Lawrence sau H. P. Lovecraft, totul livrat cu o onestitate tăioasă și un umor îndreptat adesea către absurd.
În contextul operei sale, acest volum reprezintă contraponderea necesară pentru The Bloody Chamber sau Nights at the Circus. Dacă în romanele sale Angela Carter folosește realismul magic pentru a chestiona structurile de putere, în Shaking A Leg ea face același lucru prin intermediul jurnalismului și al criticii literare directe. Este o piesă esențială care completează universul început în Several Perceptions, demonstrând că talentul său lingvistic nu se limita la ficțiune, ci se extindea asupra întregului spectru cultural.
Recomandăm acest titlu ca o alternativă la Angela Carter: New Critical Readings de Sonya Andermahr pentru cursurile de literatură contemporană sau studii de gen. Avantajul major este că, spre deosebire de volumele de critică academică despre autoare, aici avem acces direct la vocea ei nefiltrată, oferind o perspectivă primară asupra modului în care ea însăși își definea influențele și poziția în lume. Stilul este exuberant și tăios, transformând fiecare eseu într-o experiență de lectură densă, dar extrem de satisfăcătoare.
Preț: 136.91 lei
Carte disponibilă
Livrare economică 07-21 mai
Livrare express 22-28 aprilie pentru 51.76 lei
Specificații
ISBN-10: 0099583070
Pagini: 802
Dimensiuni: 129 x 198 x 47 mm
Greutate: 0.94 kg
Editura: VINTAGE CLASSICS
De ce să citești această carte
Recomandăm Shaking A Leg oricărui cititor pasionat de critică culturală și feminism. Veți câștiga o perspectivă unică asupra secolului XX prin ochii uneia dintre cele mai curajoase scriitoare britanice. Este o resursă indispensabilă pentru studenții de la litere, oferind modele de analiză aplicată pe text și film, dar și o lectură fascinantă pentru cei care doresc să înțeleagă mecanismele din spatele ficțiunii lui Angela Carter.
Despre autor
Angela Carter (1940–1992) a fost o romancieră, poetă și jurnalistă britanică de o originalitate frapantă, recunoscută pentru abordările sale feministe și utilizarea realismului magic. Clasată pe locul zece în topul celor mai importanți scriitori britanici de după 1945 de către The Times, Carter a lăsat o moștenire literară marcată de premii prestigioase, precum James Tait Black Memorial Prize pentru Nights at the Circus și Somerset Maugham Prize pentru Several Perceptions. Opera sa, care include celebra colecție The Bloody Chamber, continuă să fie un punct de referință în literatura postmodernă și studiile de gen.