Cantitate/Preț
Produs

Reorientalism: Modernist Latitudes

Autor Nariman Skakov
en Limba Engleză Hardback – 28 oct 2025

În volumul Reorientalism, Nariman Skakov propune o restructurare a înțelegerii modernismului sovietic, organizând materialul în jurul unei teze provocatoare: impunerea realismului socialist nu a reprezentat sfârșitul experimentului estetic, ci reorientarea acestuia către periferiile imperiului. Metodologia autorului urmărește modul în care formula stalinistă „național în formă, socialist în conținut” a fost utilizată strategic de artiști pentru a conserva inovația formală sub paravanul culturilor naționale din Asia Centrală. Structura cărții analizează reacțiile unor figuri emblematice precum Victor Shklovsky, Aleksandr Rodchenko sau Sergei Eisenstein la cerințele ideologice ale statului, evidențiind o fascinație pentru exotism și alteritate etnică.

Ne-a atras atenția modul în care Skakov deconstruiește narațiunea clasică a declinului avangardei, demonstrând că „străinul” din estul sovietic a oferit un sanctuar pentru avangardiștii care căutau să scape de rigiditatea centrului moscovit. Recomandăm acest studiu ca o alternativă necesară la On the Threshold of Eurasia – Revolutionary Poetics in the Caucasus de Leah Feldman pentru cursurile de istoria artei și studii literare slave. În timp ce Feldman se concentrează pe tranziția revoluționară timpurie și zona Caucazului, Reorientalism aduce ca avantaj o analiză a perioadei staliniste consolidate și o perspectivă critică asupra modului în care orientalismul a supraviețuit în inima proiectului socialist prin intermediul republicilor din Asia Centrală. Stilul este riguros, academic, încadrându-se perfect în seria Modernist Latitudes a editurii Columbia University Press.

Citește tot Restrânge

Din seria Modernist Latitudes

Preț: 79086 lei

Preț vechi: 94150 lei
-16%

Puncte Express: 1186

Carte indisponibilă temporar

Doresc să fiu notificat când acest titlu va fi disponibil:

Specificații

ISBN-13: 9780231218009
ISBN-10: 0231218001
Pagini: 360
Dimensiuni: 156 x 235 mm
Editura: Columbia University Press
Seria Modernist Latitudes


De ce să citești această carte

Suntem de părere că această carte este esențială pentru cercetătorii istoriei artei și ai literaturii ruse. Cititorul câștigă o înțelegere nuanțată a modului în care avangarda a supraviețuit sub Stalin prin „exotizarea” Asiei Centrale. Este o lectură fundamentală pentru cei interesați de relația dintre putere, ideologie și inovația estetică la periferiile imperiului sovietic.


Descriere

Nariman Skakov offers a new way to understand Soviet modernism, showing how writers and artists looked to the East to renew avant-garde experimentalism under Stalin.