Creating Multicultural Change on Campus
Autor Raechele L Pope, Amy L Reynolds, John A Muelleren Limba Engleză Hardback – 21 iul 2014
Subliniem faptul că lucrarea Creating Multicultural Change on Campus vine ca un răspuns aplicat la o lacună majoră în învățământul superior: lipsa unei formări structurate pentru profesioniștii responsabili de implementarea politicilor de diversitate. Această ediție aduce nou o metodologie clară de intervenție, trecând dincolo de simpla conștientizare individuală pentru a propune modele de transformare sistemică. Autorii introduc două cadre esențiale — Dezvoltarea Organizațională Multiculturală (MCOD) și Matricea de Intervenție pentru Schimbare Multiculturală (MCIM) — oferind instrumente de evaluare a mediului universitar și a rezultatelor obținute.
Remarcăm structura pragmatică a volumului, care integrează studii de caz și exemple concrete din diverse instituții, facilitând aplicarea strategiilor teoretice în situații reale de campus. Față de literatura existentă, volumul extinde cadrul propus de Multicultural Competence in Student Affairs cu date noi și o perspectivă axată pe intervenția la nivel de grup și instituție. Dacă Multiculturalism on Campus de Michael J. Cuyjet servește drept resursă comprehensivă pentru înțelegerea populațiilor diverse, lucrarea de față se distinge prin accentul pus pe managementul schimbării și pe mecanismele administrative necesare pentru a susține un mediu incluziv pe termen lung.
Tonul este unul analitic și orientat spre soluții, fiind o resursă relevantă pentru curriculumul programelor de masterat în administrarea educației. Într-un context în care universitățile se confruntă cu presiuni tot mai mari pentru echitate, autorii Raechele L Pope, Amy L Reynolds și John A Mueller oferă un ghid metodologic riguros, esențial pentru recalibrarea culturii organizaționale în mediul academic contemporan.
Preț: 279.46 lei
Carte tipărită la comandă
Livrare economică 01-15 iunie
Specificații
ISBN-10: 1118242335
Pagini: 224
Dimensiuni: 157 x 235 x 16 mm
Greutate: 0.48 kg
Editura: Wiley
Locul publicării:Hoboken, United States
Public țintă
Primary: Higher education professionals (entry–level to senior practitioners and administrators) including but not limited to student affairs administrators and professionals. Secondary: Text potential for graduate students in student affairs or higher education programs. Typical course names include Student Diversity in Higher Education and Multicultural Education.De ce să citești această carte
Această carte este indispensabilă administratorilor și cadrelor didactice din învățământul superior care doresc să treacă de la discursul despre diversitate la acțiuni instituționale concrete. Cititorul câștigă acces la modelele MCOD și MCIM, instrumente verificate care permit diagnosticarea corectă a climatului de campus și implementarea unor strategii de schimbare sustenabile. Este un manual de bune practici pentru oricine urmărește crearea unui mediu universitar cu adevărat echitabil.
Despre autor
Echipa de autori este formată din specialiști recunoscuți în domeniul afacerilor studențești și al educației multiculturale. Raechele L Pope este profesor asociat și un cercetător influent în competența multiculturală, în timp ce Amy L Reynolds și John A Mueller au o experiență vastă în psihologie consilierii și dezvoltarea studenților. Împreună, aceștia au semnat lucrări de referință care au definit standardele de competență profesională în domeniu. Expertiza lor combină cercetarea academică riguroasă cu decenii de practică administrativă în universități americane, oferind o perspectivă autoritară asupra managementului diversității.