Cognition in the Globe: Cognitive Studies in Literature and Performance
Autor E. Tribbleen Limba Engleză Paperback – 29 mar 2011
În ediția din 2011 a volumului Cognition in the Globe, E. Tribble abordează o problemă fundamentală a istoriei teatrului: capacitatea fenomenală de memorare și execuție a actorilor din perioada modernă timpurie, care jonglau cu un repertoriu vast în condiții de timp limitate. Suntem de părere că originalitatea acestui studiu rezidă în refuzul de a privi memoria ca pe un simplu proces biologic intern, propunând în schimb o perspectivă în care munca cognitivă este distribuită între corp, creier și mediul material al teatrului. Structura cărții ghidează cititorul de la fundamentele teoretice ale memoriei către aplicații practice, explorând în capitole dedicate relația dintre acțiune și accent, voce și gestică. Un punct central al demonstrației este conceptul de „enskillment” sau dobândirea abilităților în context social, care explică modul în care ansamblul teatral funcționa ca un sistem cognitiv unitar. Cititorii familiarizați cu Embodied Cognition and Shakespeare's Theatre de Laurie Johnson vor aprecia modul în care E. Tribble trece de la analiza reprezentărilor corpului la o analiză funcțională a modului în care „schelele” externe susțin performanța. Această lucrare reprezintă o evoluție firească față de volumul anterior al autoarei, Cognitive Ecologies and the History of Remembering. Dacă în lucrarea precedentă E. Tribble investiga memoria în practicile religioase, aici aplică modelul minții extinse asupra scenei elisabetane. Ne-a atras atenția rigoarea cu care autoarea integrează datele din științele cognitive contemporane cu studiul istoric al textelor și al condițiilor de producție de la Globe, oferind o explicație plauzibilă pentru eficiența extraordinară a companiilor de teatru de acum patru secole.
Din seria Cognitive Studies in Literature and Performance
-
Preț: 370.17 lei -
Preț: 288.10 lei - 18%
Preț: 757.70 lei - 15%
Preț: 617.22 lei - 15%
Preț: 616.77 lei -
Preț: 370.65 lei -
Preț: 372.96 lei -
Preț: 287.15 lei -
Preț: 374.34 lei -
Preț: 368.16 lei - 15%
Preț: 620.17 lei - 15%
Preț: 673.93 lei - 18%
Preț: 704.33 lei - 15%
Preț: 566.24 lei - 15%
Preț: 509.55 lei - 15%
Preț: 563.64 lei - 15%
Preț: 562.35 lei - 18%
Preț: 701.08 lei - 18%
Preț: 700.91 lei - 18%
Preț: 705.26 lei - 18%
Preț: 703.82 lei
Preț: 466.20 lei
Preț vechi: 506.74 lei
-8%
Carte disponibilă
Livrare economică 15-29 iunie
Specificații
ISBN-10: 1349293377
Pagini: 220
Ilustrații: XV, 200 p. 1 illus.
Dimensiuni: 140 x 216 x 13 mm
Greutate: 0.28 kg
Ediția:1st edition 2011
Editura: Palgrave MacMillan
Colecția Cognitive Studies in Literature and Performance
Seria Cognitive Studies in Literature and Performance
Locul publicării:New York, United States
De ce să citești această carte
Recomandăm această carte cercetătorilor și studenților interesați de intersecția dintre neuroștiințe și studiile teatrale. Cititorul va câștiga o înțelegere profundă a modului în care mediul fizic și practicile sociale pot augmenta capacitățile cognitive umane. Este un argument convingător pentru ideea că performanța artistică este rezultatul unei „ecologii cognitive” complexe, nu doar al geniului individual.
Despre autor
E. Tribble este o figură centrală în studiile literare interdisciplinare, fiind recunoscută pentru aplicarea teoriilor minții extinse și ale cogniției distribuite asupra perioadei moderne timpurii. Lucrările sale, printre care se numără și Cognitive Ecologies and the History of Remembering, au deschis noi direcții de cercetare în istoria culturală, punând accent pe modul în care structurile sociale și obiectele materiale participă la procesele de memorare și învățare. Prin activitatea sa, E. Tribble mediază dialogul dintre științele cognitive și critica literară, oferind perspective proaspete asupra modului în care contextul istoric modelează funcționarea minții umane.