Bunnicula: A Rabbit-Tale of Mystery: Bunnicula
Autor Deborah Howe, James Howe Ilustrat de Alan Danielen Limba Engleză Paperback – 31 iul 2006 – vârsta de la 8 până la 12 ani
Cum îi explicăm unui copil că aparențele pot înșela și că frica de necunoscut ne poate face să vedem pericole acolo unde există doar... un iepure neobișnuit? În Bunnicula, notăm cu interes o răsturnare de perspectivă absolut delicioasă: povestea nu este spusă de oameni, ci de Harold, câinele familiei Monroe. Liniștea căminului lor este perturbată când mezinul Toby aduce acasă un iepuraș găsit într-o sală de cinema unde rula filmul „Dracula”. Reținem cu amuzament că, în timp ce Harold este un observator pragmatic, motanul Chester — un intelectual convins care a citit prea multe romane de mister — devine paranoic. Semnele sunt clare pentru el: iepurele are colți, marcaje pe spate care seamănă cu o pelerină și, cel mai grav, legumele din frigider încep să devină albe peste noapte. Atmosfera amintește de Scared Silly, unde aceeași echipă de animale de companie se confruntă cu spaimele de Halloween, dar în acest prim volum, mizele sunt mult mai personale, axate pe dinamica acceptării unui nou membru în familie. Suntem de părere că farmecul scriiturii semnate de Deborah Howe și James Howe rezidă în modul în care tratează „suspansul” — nu prin teroare, ci prin situații absurde și dialoguri interioare pline de duh. Deși este o parodie a genului horror, cartea rămâne o lecție subtilă despre cum prejudecățile lui Chester îl împiedică să vadă realitatea, o temă pe care James Howe o va rafina mai târziu în lucrări precum „The Misfits”. Este o lectură fluidă, în limba engleză, care îi va ține pe micii cititori cu zâmbetul pe buze, oferindu-le în același timp un vocabular bogat și o structură narativă ingenioasă.
Preț: 44.94 lei
Carte disponibilă
Livrare economică 01-15 iunie
Specificații
ISBN-10: 1416928170
Pagini: 98
Dimensiuni: 133 x 193 x 9 mm
Greutate: 0.09 kg
Editura: Aladdin Paperbacks
Seria Bunnicula
Locul publicării:New York, NY, United States
De ce să citești această carte
Recomandăm această carte părinților care doresc să introducă copiii de 8-12 ani în universul genului mister, fără a le provoca teamă. Bunnicula oferă un mix perfect de umor și suspans, învățându-i pe cititori despre importanța perspectivei și a gândirii critice. Este o lectură excelentă pentru exersarea limbii engleze, fiind plină de jocuri de cuvinte și situații memorabile care transformă lectura într-o experiență distractivă de familie.
Despre autor
James Howe este un autor prolific, cu peste 90 de cărți publicate pentru tinerii cititori, debutând alături de soția sa, Deborah Howe, cu acest volum devenit clasic. Opera sa variază de la aventuri pline de fantezie cu animale, precum Teddy Bear's Scrapbook, până la romane cu un puternic impact social. În 2001, el a publicat „The Misfits”, o carte care a generat o mișcare națională împotriva bullying-ului în școlile americane. Această dualitate între umorul ușor din seria Bunnicula și profunzimea temelor sociale demonstrează capacitatea autorului de a înțelege complexitatea emoțională a copiilor și de a le vorbi pe limba lor.
Recenzii
"Bunnicula is the kind of story that does not age, and in all probability, will never die. Or stay dead, anyway..."
-- Neil Gaiman
"Move over, Dracula! This mystery-comedy is sure to delight."
-- "New York Times"
Descriere
"Is he or isn't he a vampire?"
Before it's too late, Harold the dog and Chester the cat must find out the truth about the newest pet in the Monroe household -- a suspicious-looking bunny with unusual habits...and fangs!