Tragedy and Civilization
Autor Charles Segalen Limba Engleză Paperback – 15 mar 1999
Destinat studenților în filologie clasică, cercetătorilor istoriei ideilor și practicienilor din domeniul artelor spectacolului, volumul Tragedy and Civilization oferă un cadru analitic riguros pentru înțelegerea mecanismelor profunde ale tragediei grecești. Apreciem modul în care Charles Segal reușește să depășească simpla critică literară, integrând antropologia structuralistă pentru a investiga modul în care Sophocles a articulat lupta umană pentru ordine împotriva forțelor haosului. Această ediție revizuită aduce un plus de valoare prin includerea unei prefețe noi, în care autorul reflectează asupra progreselor recente din domeniu, menținând textul relevant pentru curriculumul academic actual. Structura celor 528 de pagini permite o explorare detaliată a fiecărei piese supraviețuitoare, urmărind constant dualitatea dintre individul civilizat și pulsiunile de violență care amenință stabilitatea socială. Cititorii familiarizați cu Sophocles′ Tragic World – Divinity, Nature, Society vor aprecia aici o abordare mai sistemică, ce nu se limitează la eseuri interconectate, ci propune o viziune unitară asupra întregului corpus sofoclean. În contextul operei sale, această lucrare reprezintă punctul culminant al cercetărilor lui Segal despre eroismul tragic, completând analizele punctuale regăsite în Oedipus Tyrannus: Tragic Heroism and the Limits of Knowledge sau studiile sale despre Antigone. Față de alte ghiduri precum The Plays of Sophocles de Professor A. F. Garvie, care se concentrează pe structura dramatică și staging, volumul de față prioritizează dimensiunea filosofică și antropologică, oferind o perspectivă densă asupra modului în care tragedia oglindește condiția umană universală.
Preț: 269.32 lei
Carte tipărită la comandă
Livrare economică 01-15 iunie
Specificații
ISBN-10: 0806131365
Pagini: 530
Dimensiuni: 152 x 229 x 30 mm
Greutate: 0.85 kg
Ediția:Revised
Editura: University of Oklahoma Press
De ce să citești această carte
Recomandăm această carte oricărui cititor care dorește să înțeleagă de ce tragediile lui Sofocle rămân fundamentale pentru cultura occidentală. Veți câștiga o metodă nouă de interpretare, bazată pe opoziția dintre civilizație și sălbăticie, și veți beneficia de expertiza unuia dintre cei mai mari clasiciști ai secolului XX. Este o resursă esențială pentru a trece de la lectura de suprafață la o analiză de profunzime a mitului și politicii grecești.
Despre autor
Charles Segal (1936–2002) a fost unul dintre cei mai distinși cercetători ai literaturii clasice, deținând catedra „Walter C. Klein” la Harvard University. Cariera sa academică impresionantă a inclus stagii de predare la Princeton University, Brown University și Ecole Normale Superieure. Specialist în tragedie și epopeea homerică, Segal a publicat numeroase lucrări de referință, printre care se numără studii fundamentale despre Euripide și Odiseea. Expertiza sa vastă în mit și poezie este reflectată integral în Tragedy and Civilization, lucrare ce sintetizează decenii de cercetare la cel mai înalt nivel academic.