The Fugitives
Autor Jamal Mahjouben Limba Engleză Hardback – apr 2021
Ce rămâne din identitatea unui om atunci când notele muzicale ale trecutului se ciocnesc de realitatea politică a prezentului? Considerăm că The Fugitives nu este doar o cronică a unei trupe de jazz care nu mai există, ci o meditație profundă despre cum ne reconstruim din fragmentele lăsate de părinții noștri. Rushdy, un profesor de școală secundară cuprins de apatie, vede în invitația surpriză sosită din Washington D.C. nu doar o șansă de evadare din Khartoum, ci o datorie față de memoria tatălui său, fost membru al grupului Kamanga Kings. Apreciem modul în care Jamal Mahjoub echilibrează absurdul situației — formarea unei trupe cu membri improvizați și nesiguri — cu gravitatea contextului politic. Cei care au parcurs The Saga of Doubtful Sound de Alwyn Dow vor fi pregătiți pentru această incursiune în culisele vieții de muzician, unde jazz-ul devine singurul limbaj capabil să traverseze barierele rasiale și sociale. Totuși, spre deosebire de explorările istorice din Wings of Dust, unde autorul se concentra pe zorii independenței sudaneze, aici privirea este ațintită spre exterior. Călătoria de la familiaritatea prăfuită a Sudanului la haosul Americii contemporane este redată cu un umor fin, transformând romanul într-o odisee modernă despre apartenență. Este o lectură în care ritmul prozei pare să împrumute sincopele muzicii pe care o omagiază.
Preț: 104.48 lei
Carte disponibilă
Livrare economică 15-29 iunie
Livrare express 30 mai-05 iunie pentru 29.66 lei
Specificații
ISBN-10: 1838850821
Pagini: 336
Ilustrații: No
Dimensiuni: 143 x 226 x 35 mm
Greutate: 0.45 kg
Ediția:Main
Editura: Canongate Books
De ce să citești această carte
Recomandăm această carte cititorilor care apreciază proza contemporană ce împletește comentariul social cu sensibilitatea artistică. Veți câștiga o perspectivă nuanțată asupra Sudanului modern și a experienței de imigrant, totul prin prisma unei povești despre puterea vindecătoare a muzicii. Este un roman despre a doua șansă, ideal pentru cei care caută povești umane calde, dar ancorate în realități politice complexe.
Despre autor
Jamal Mahjoub este un scriitor britanic-sudanez a cărui operă sondează frecvent intersecțiile dintre culturi și moștenirea istorică a Africii de Nord. Debutând în 1989 cu Navigation of a Rainmaker, Mahjoub s-a impus ca o voce importantă în literatura post-colonială, fiind distins cu premiul Guardian/Heinemann pentru proză scurtă în 1993. În lucrările sale, precum A Line in the River, autorul împletește adesea experiența personală și memoria colectivă a Sudanului, transformând geografia și istoria în personaje vii. Prin The Fugitives, el continuă să exploreze tema identității hibride, fiind apreciat pentru stilul său evocativ și capacitatea de a umaniza marile conflicte geopolitice.
Descriere scurtă
Rushdy is a disaffected secondary school teacher and the son of an original Kamanga King. Determined to see a life beyond his own home, he sets out to revive the band. Aided by his unreliable best friend, all too soon an unlikely group are on their way, knowing the eyes of their country are on them. As the group moves from the familiarity of Khartoum to the chaos of Donald Trump's America, Jamal Mahjoub weaves a gently humorous and ultimately universal tale of music, belonging and love.