Cantitate/Preț
Produs

The Bastard Son and the Devil Himself

Autor Sally Green
en Limba Engleză Paperback – 27 oct 2022

Remarcăm, încă de la primele pagini, o structură narativă densă care ne proiectează într-o realitate unde liniile dintre bine și rău sunt trasate cu o brutalitate administrativă. The Bastard Son and the Devil Himself nu este o poveste clasică despre ucenicia unui magician, ci o cronică a supraviețuirii sub supraveghere strictă. Apreciem modul în care Sally Green construiește tensiunea prin perspectiva lui Nathan, un tânăr captiv între două moșteniri genetice incompatibile: mama sa, o vindecătoare, și tatăl său, un ucigaș de temut.

Construcția lumii ne-a impresionat prin rigoarea sistemului magic. Nu este vorba de baghete și incantații spectaculoase, ci de o biologie mistică dură. Un vrăjitor nu este complet până la vârsta de șaptesprezece ani, când trebuie să primească trei daruri și să consume sângele unui strămoș pentru a-și activa „Darul” unic. Această necesitate biologică transformă maturizarea într-o cursă contra cronometru, sub amenințarea nebuniei sau a morții. Stilul are ceva din proza lui Ron Gabriel în The Banished, fără să fie o imitație — acolo unde Gabriel explorează magia alimentată de frică, Green se concentrează pe izolarea socială și trauma unui personaj definit de ceilalți drept „monstru” înainte de a avea șansa de a alege.

În contextul operei sale, acest roman (cunoscut anterior ca Half Bad) pune bazele temelor de rebeliune și identitate pe care autoarea le-a rafinat ulterior în seria The Smoke Thieves. Dacă în lucrările mai noi Sally Green explorează geopolitica unor regate fantastice, aici focalizarea este intimă, dureroasă și mult mai viscerală. Credem că forța acestui volum rezidă tocmai în refuzul de a îndulci realitatea unei lumi în care „bunătatea” Consiliului Vrăjitorilor Fairborn este adesea mai crudă decât „răul” pe care pretinde că îl combate.

Citește tot Restrânge

Preț: 5146 lei

Preț vechi: 6300 lei
-18%

Puncte Express: 77

Carte disponibilă

Livrare economică 05-16 iunie
Livrare express 19-23 mai pentru 3448 lei


Specificații

ISBN-13: 9780241636343
ISBN-10: 0241636345
Pagini: 416
Dimensiuni: 129 x 198 x 27 mm
Greutate: 0.29 kg
Ediția:Media tie-in
Editura: Penguin Random House Children's UK

De ce să citești această carte

Recomandăm această carte cititorilor care caută un fantasy urban întunecat și realist. Veți descoperi o explorare fascinantă a identității și a liberului arbitru, într-un decor unde magia este o povară biologică, nu un privilegiu. Este lectura ideală pentru cei care au apreciat latura întunecată a seriei Half Wild și doresc o poveste despre maturizare care sfidează clișeele genului prin onestitate și ritm alert.


Despre autor

Sally Green locuiește în nord-vestul Angliei și s-a impus pe scena literară internațională odată cu debutul său fenomenal, Half Bad. Înainte de a se dedica scrisului în 2010, a avut diverse profesii, inclusiv cea de contabil, experiență ce se reflectă probabil în precizia cu care își construiește sistemele magice. Este cunoscută pentru capacitatea de a crea universuri fantastice complexe și personaje aflate la marginea societății, fiind autoarea trilogiilor de succes Half Bad și The Smoke Thieves. Când nu scrie, se bucură de viața rurală în Cheshire, face gem și preferă plimbările lungi în Țara Galilor.


Descriere

The Bastard Son and the Devil Himself is a major new Netflix series based on the book Half Bad by Sally Green. Meet Nathan Byrn. He's half Fairborn Witch, half Blood Witch.

His mother was a healer, his father is a killer. He's been kept in a cage since he was fourteen. But if Fairborn Witches are good, and Blood Witches are evil...

What happens if you are both?


Descriere scurtă

In a world divided between good and evil, what happens when you're both?

Nathan Byrn is the illegitimate son of the world's most dangerous witch.

Feared by the Council of Fairborn witches who believe he is destined to follow the same destructive path as his father, Nathan must find a way to unlock his full powers before his seventeenth birthday, or face madness and death.

His one hope lies with the sinister Blood witch Mercury. But Mercury's help always comes at a price - one Nathan may not be able to pay . . .

Previously published as Half Bad.

'An action-packed X-rated Harry Potter' - Telegraph