Skulduggery Pleasant
Autor Derek Landyen Limba Engleză Paperback – 5 iul 2022 – vârsta până la 14 ani
Deși volumul Landy, D: Skulduggery Pleasant nu pune accentul pe ilustrații interioare, fiind un roman dens pentru adolescenți, designul copertei și estetica vizuală a seriei reușesc să captureze perfect atmosfera „noir” și fantastică. Stilul vizual adoptat de HarperCollins Publishers reflectă dualitatea dintre macabru și umor, pregătind cititorul pentru o lume unde un detectiv schelet este vocea rațiunii. Ne-a atras atenția modul în care acest al treisprezecelea volum, intitulat „Seasons of War”, ridică mizele emoționale pentru protagoniști. Apreciem curajul autorului Derek Landy de a explora nu doar pericolele externe dintr-un ținut al terorii, ci și luptele interioare ale tinerei Valkyrie Cain. Ca și Dicing with Death de Beth Chambers, acest roman reușește să trateze teme precum moartea și sacrificiul într-o manieră captivantă, fără a deveni didactică sau excesiv de sumbră pentru publicul tânăr. Diferența majoră rezidă în complexitatea lumii construite; în timp ce alte lucrări similare se concentrează pe aventuri scurte, seria Skulduggery Pleasant oferă o continuitate remarcabilă și o evoluție psihologică a personajelor pe parcursul celor aproape 600 de pagini. Este o experiență de lectură intensă, cu un ritm alert, unde umorul tăios al lui Skulduggery balansează momentele de tensiune maximă. Pentru părinții care caută literatură care să stimuleze reziliența și gândirea critică a adolescenților, acest volum reprezintă un punct culminant al seriei, forțând personajele să aleagă între lumină și întunericul propriilor impulsuri.
Preț: 63.50 lei
Carte disponibilă
Livrare economică 21 iulie-04 august
Specificații
ISBN-10: 0008457123
Pagini: 656
Dimensiuni: 132 x 195 x 45 mm
Greutate: 0.46 kg
Editura: HarperCollins Publishers
De ce să citești această carte
Recomandăm acest volum părinților de adolescenți care caută o lectură complexă, ce îmbină aventura cu introspecția morală. Cititorul câștigă o perspectivă nuanțată asupra curajului, învățând că adevărata eroism constă în înfruntarea propriilor slăbiciuni. Este o alegere excelentă pentru tinerii fani ai genului fantasy care au crescut alături de personaje și caută acum o poveste cu mize mature și un umor inteligent, specific limbii engleze.
Despre autor
Derek Landy (născut pe 23 octombrie 1974) este un scriitor și scenarist irlandez de renume, devenit celebru la nivel mondial datorită seriei Skulduggery Pleasant. Stilul său este definit de un amestec unic de umor negru, elemente horror și acțiune cinematografică, trăsături care i-au adus numeroase premii și o bază de fani loiali. În afara seriei principale, el a extins universul magiei prin lucrări precum The Maleficent Seven și trilogii conexe ca A Soul Full of Shadows, consolidându-și poziția de maestru al literaturii fantastice contemporane pentru tineri.
Descriere scurtă
The Faceless Ones have returned to our universe. The bad guys have won.
With the end of everything just days away - and no longer able to rely on Valkyrie Cain - Skulduggery must make allies of enemies if he's going to stand any chance of saving what's left of the world. And just when things are looking their bleakest, they manage to get even worse, with Omen Darkly suddenly having to step up when his brother, the Chosen One, falls.
There's a lot going on. Most of it is bad. Sorry about that.