Cantitate/Preț
Produs

Seven Viking Romances

Traducere de Hermann Palsson, Paul Edwards
en Limba Engleză Paperback – 25 sep 1985

Observăm în această colecție un detaliu fascinant: felul în care imaginarul islandez a „prădat” literatura europeană timpurie, de la Homer la romanțele franceze, pentru a-și construi propriul univers al eroismului. Seven Viking Romances nu reprezintă doar o simplă culegere de mituri, ci o demonstrație de virtuozitate narativă în care figurile zeilor dificili și ale regilor legendari se împletesc cu motive universale. Subliniem faptul că, spre deosebire de rigoarea istorică a altor scrieri, aceste șapte povești sunt considerate printre cele mai fantastice și, uneori, comice piese ale literaturii islandeze vechi. Experiența lecturii este una a descoperirii, unde monștrii și magia coexistă cu o structură narativă ce amintește de epopeile clasice.

Cei care au parcurs The Saga of the Volsungs de Jesse Byock vor fi pregătiți pentru densitatea mitologică și dramele umane de aici, însă vor descoperi în acest volum un ton mai exuberant și mai puțin fatalist. Seven Viking Romances se distinge prin această capacitate de a adapta mitul lui Odiseu în legenda lui Egil și Asmund, transformând familiarul în ceva profund nordic.

În contextul operei lui Hermann Palsson, acest volum completează explorările sale anterioare din King Harald's Saga sau Hrafnkel's Saga and Other Icelandic Stories. Dacă lucrările menționate se concentrau pe istoria regilor sau pe etica creștin-păgână, volumul de față explorează latura pur fantastică și de divertisment a sagăi. Organizarea cărții este una riguroasă, debutând cu o introducere semnată de Hermann Palsson și Paul Edwards, urmată de hărți care ancorează geografic aceste călătorii fantastice, culminând cu un apendice necesar pentru înțelegerea surselor și paralelelor literare ale personajului Arrow-Odd.

Citește tot Restrânge

Preț: 9187 lei

Puncte Express: 138

Carte disponibilă

Livrare economică 20 iunie-04 iulie
Livrare express 09-13 iunie pentru 2128 lei

Livrare prin curier în România Termenul estimat este afișat lângă disponibilitate.
Transport gratuit de la 40000 lei Plată online sau ramburs, în funcție de opțiunile comenzii.
Retur gratuit în 14 zile Comandă securizată și suport în română.

Specificații

ISBN-13: 9780140444742
ISBN-10: 0140444742
Pagini: 304
Dimensiuni: 129 x 198 x 17 mm
Greutate: 0.25 kg
Editura: Penguin Books
Colecția Penguin Classics
Locul publicării:London, United Kingdom

De ce să citești această carte

Recomandăm această ediție Penguin Classics cititorilor care doresc să exploreze latura mai puțin austeră a mitologiei nordice. Este o lectură esențială pentru cei care caută să înțeleagă cum s-au intersectat legendele Europei de Sud cu spiritul islandez. Veți câștiga o perspectivă unică asupra modului în care autorii medievali au refolosit temele clasice pentru a crea eroi memorabili, totul într-un format accesibil și bine documentat.


Despre autor

Hermann Palsson a fost profesor emerit de studii islandeze la Universitatea din Edinburgh, fiind considerat unul dintre cei mai importanți traducători și interpreți ai literaturii vechi nordice în limba engleză. Cariera sa a fost dedicată aducerii la lumină a manuscriselor medievale, de la cronici istorice precum The Book of Settlements, până la povești fantastice. Expertiza sa academică asigură că traducerea acestor romanțe păstrează atât savoarea arhaică a textelor originale, cât și nuanțele subtile ale umorului și ironiei islandeze, oferind contextul istoric necesar publicului modern.


Descriere

Combining traditional myth, oral history and re-worked European legend to depict an ancient realm of heroism and wonder, the seven tales collected here are among the most fantastical of all the Norse romances. Powerfully inspired works of Icelandic imagination, they relate intriguing, often comical tales of famous kings, difficult gods and women of great beauty, goodness or cunning. The tales plunder a wide range of earlier literature from Homer to the French romances - as in the tale of the wandering hero Arrow-Odd, which combines several older legends, or Egil and Asmund, where the story of Odysseus and the Cyclops is skilfully adapted into a traditional Norse legend. These are among the most outrageous, delightful and exhilarating tales in all Icelandic literature.


Cuprins

Translated by Hermann Pálsson and Paul Edwards

Introduction
Maps: Europe of the Viking Romances
Note on the Texts and Translations
Bibliography

Seven Viking Romances
Arrow-Odd
King Gautrek
Halfdan Eysteinsson
Bosi and Herraud
Egil and Asmund
Thorstein Mansion-Might
Helgi Thorisson

Appendix: Sources and parallels of Arrow-Odd
List of Proper Names