Role Models
Autor John Watersen Limba Engleză Paperback – 2 oct 2014
John Waters, regizorul care a transformat estetica „trash” într-o formă de artă respectată, ne invită într-o incursiune fascinantă prin galeria sa personală de idoli. În Role Models, remarcăm o abordare curajoasă a conceptului de influență culturală, unde ierarhiile tradiționale sunt complet dizolvate. Nu este doar o colecție de eseuri, ci un autoportret fragmentat, în care autorul își caută reflexia în figuri marginale, de la proprietara unui bar obscur din Baltimore până la dramaturgul Tennessee Williams.
Experimentăm, prin lectura acestui volum, o formă de „fericire neurotică” pe care Waters o cultivă cu un rafinament pervers. Stilul său este unul senzorial, oscilând între admirație pură și o oroare delectabilă, reușind să extragă frumusețea din locuri în care alții văd doar grotesc. Pe raftul de artă și cinema, alături de John Waters FAQ de Dale Sherman, acest volum se distinge prin intimitatea perspectivei; dacă alte lucrări analizează filmografia sa din exterior, Role Models ne oferă acces direct la mecanismele interne ale imaginației sale.
Credem că relevanța acestui volum în opera lui John Waters este majoră, făcând trecerea de la imaginea vizuală șocantă a filmelor sale la o analiză textuală profundă a surselor sale de inspirație. Față de abordările vizuale explicite din Tom of Finland XXL, unde estetica masculinității este celebrată grafic, în Role Models seducția este intelectuală și subversivă, demonstrând că adevărata rebeliune începe cu modelele pe care alegem să le venerăm.
Preț: 66.46 lei
Preț vechi: 92.01 lei
-28%
Carte disponibilă
Livrare economică 15-29 iunie
Livrare express 30 mai-05 iunie pentru 47.34 lei
Specificații
ISBN-10: 1472116151
Pagini: 320
Dimensiuni: 131 x 198 x 20 mm
Greutate: 0.26 kg
Editura: Little Brown
Colecția Corsair
Locul publicării:London, United Kingdom
De ce să citești această carte
Recomandăm Role Models oricărui cititor care dorește să exploreze limitele bunului gust alături de un ghid genial de ireverențios. Vei câștiga o perspectivă nouă asupra culturii pop și a marginalității, înțelegând cum obsesiile personale pot deveni combustibil pentru creativitate. Este o lectură esențială pentru cei care apreciază umorul negru și vor să descopere ce se ascunde în spatele minții care a creat „Hairspray” sau „Pink Flamingos”.
Despre autor
John Waters este un regizor de cult, scenarist și autor american, celebru pentru filmele sale care sfidează convențiile sociale și estetice. Supranumit „Pope of Trash”, Waters a construit o carieră impresionantă explorând tabuuri și celebrând excentricitatea. De la începuturile sale underground în Baltimore, alături de muza sa Divine, până la succesul internațional cu Hairspray, Female Trouble, and Multiple Maniacs, Waters a rămas fidel unei viziuni transgresive. În prezent, acesta își extinde influența și în design și consultanță creativă, trăind în New York City și continuând să fie o voce critică și amuzantă a culturii contemporane.
Descriere
From Esther Martin, owner of the scariest bar in Baltimore, to the playwright Tennessee Williams; from the atheist leader Madalyn Murray O’Hair to the insane martyr Saint Catherine of Siena; from the English novelist Denton Welch to the timelessly appealing singer Johnny Mathis - these are the extreme figures who helped John Waters form his own brand of neurotic happiness.
A paean to the power of subversive inspiration that delights, amuses and happily horrifies in equal measure...
Recenzii
Disarmingly unfiltered confessions that capture Waters' singular blend of weirdness and guileless honesty.
John Waters has a great gift for appreciation - whether for toothless lesbian strippers in Baltimore or the most rarefied painters and writers of our day. He is a dandy who has done away with everyone else's hierarchies and created a new world that conforms only to his own taste for trash and the sublime. He is frank, funny, and (strangely enough) both sensible and outrageous.