Cantitate/Preț
Produs

Riding the Elephant: A Memoir of Altercations, Humiliations, Hallucinations, and Observations

Autor Craig Ferguson
en Limba Engleză Paperback – 30 apr 2020

Observăm un moment de o sinceritate tăioasă: un bărbat stă în fața oglinzii, departe de luminile platoului de filmare din Los Angeles, încercând să reconcilieze imaginea starului de televiziune cu amintirile dure ale unui tânăr din Glasgow. Aceasta este perspectiva unică pe care Craig Ferguson o aduce în Riding the Elephant — nu doar o cronică a succesului, ci o examinare a cicatricilor lăsate de „altercații, umilințe și halucinații”. Remarcăm o structură fragmentată, aproape cinematică, în care autorul nu se sfiește să exploreze momentele de vulnerabilitate care i-au definit parcursul.

Spre deosebire de prima sa incursiune autobiografică, American on Purpose, care trasa drumul spre visul american, acest volum funcționează ca un exercițiu de introspecție mai așezat. Dacă în romanul Between the Bridge and the River autorul folosea ficțiunea pentru a naviga teme metafizice, aici el folosește realitatea brută a Scoției natale pentru a ancora cititorul într-o geografie a spiritului. Stilul este alert, presărat cu un umor sec, dar tonul devine adesea melancolic atunci când Craig Ferguson analizează absurditatea faimei.

Cine a apreciat portretul plin de spirit și onestitate din Still Foolin' 'Em de Billy Crystal va găsi aici aceeași profunzime biografică, aplicată însă unui context marcat de asprimea mediului muncitoresc britanic și de tranziția spre strălucirea Hollywood-ului. De asemenea, cititorii volumului Baggage de Alan Cumming vor recunoaște acea bucurie melancolică de a explora modul în care experiențele trecute, oricât de dificile, modelează identitatea prezentă. Riding the Elephant nu este doar o colecție de anecdote de culise, ci o meditație despre curajul de a-ți privi trecutul fără filtre cosmetice.

Citește tot Restrânge

Preț: 9356 lei

Preț vechi: 11898 lei
-21%

Puncte Express: 140

Carte disponibilă

Livrare economică 31 iulie-12 august
Livrare express 17-23 iulie pentru 4588 lei

Livrare prin curier în România Termenul estimat este afișat lângă disponibilitate.
Transport gratuit de la 40000 lei Plată online sau ramburs, în funcție de opțiunile comenzii.
Retur gratuit în 14 zile Comandă securizată și suport în română.

Specificații

ISBN-13: 9780525533924
ISBN-10: 0525533923
Pagini: 288
Dimensiuni: 139 x 210 x 14 mm
Greutate: 0.23 kg
Editura: Penguin Random House Group
Colecția Blue Rider Press
Locul publicării:United States

De ce să citești această carte

Recomandăm această carte cititorilor care caută memorii scrise cu inteligență și autoironie. Câștigați acces la gândurile unui om care a învățat să râdă de propriile eșecuri, transformând umilința în înțelepciune. Este o lectură esențială pentru cei care apreciază umorul britanic și poveștile oneste despre reinventare, oferind o perspectivă rară asupra prețului plătit pentru succesul în divertismentul global.


Despre autor

Craig Ferguson este un cunoscut actor, scriitor și prezentator de televiziune scoțiano-american, faimos pentru perioada în care a fost gazda emisiunii „The Late Late Show”. Născut în Glasgow, el și-a început cariera în Regatul Unit înainte de a cuceri publicul american cu stilul său inovator de interviu și monologurile pline de spirit. Pe lângă succesul în televiziune, s-a remarcat ca un autor de succes, volumul său de memorii American on Purpose devenind bestseller New York Times. În prezent, locuiește în Los Angeles, continuând să scrie și să performeze, rămânând o voce distinctă în peisajul cultural contemporan.


Descriere

In Riding the Elephant, Craig regales readers with new essays, rendered in the voice fans have come to love. In lyrical prose that is at once hilarious and unexpectedly moving, he discusses his deep love for his native Glasgow, the psychological changes of fatherhood, and looks at ageing and mortality with a perspective that he was incapable of as a younger man. Each story is strung together in a colourful tapestry that ultimately reveals a complicated man and the personal progress he's made. For fans of Craig, comedy, and inventive storytelling, Riding the Elephant is a must-read memoir.