Cantitate/Preț
Produs

No Acting Please

Autor Eric Morris, Joan Hotchkis
en Limba Engleză Paperback – apr 1995

Provenind direct din laboratoarele de lucru și din dialogurile vii purtate în cadrul cursurilor lui Eric Morris, No Acting Please reprezintă o arhivă esențială de tehnici menite să dezbrace actorul de orice urmă de artificialitate. Găsim în această carte o metodologie riguroasă, structurată în 125 de exerciții practice, care nu se mulțumește cu teoria, ci plonjează în realitatea imediată a procesului creativ. Reținem accentul pus pe eliminarea obstacolelor instrumentale — acele frici și tensiuni care blochează accesul la emoția reală — pentru a atinge starea de „being”, unde interpretul nu face nici mai mult, nici mai puțin decât simte.

Experimentăm, prin paginile scrise împreună cu Joan Hotchkis, o tranziție de la interpretarea conceptuală la una organică. Un punct central al volumului este capitolul dedicat memoriei senzoriale, oferind cititorului instrumentele necesare pentru a accesa și aplica trăiri autentice în construcția personajului. Complementar lui Exercises for Embodied Actors de Scott Illingworth din aceeași perioadă artistică, dar cu o perspectivă mult mai centrată pe eliberarea psihologică și emoțională decât pe mecanica fizică a verbelor de acțiune, lucrarea lui Morris rămâne un reper al școlii americane de actorie.

În contextul operei sale, dacă ACTivate Your Life explorează terapia prin acceptare și angajament pentru dezvoltare personală, No Acting Please aplică principii similare de prezență și autenticitate în spațiul scenic. Credem că această lucrare, girată prin prefața lui Jack Nicholson, transformă vulnerabilitatea actorului în cea mai mare forță a sa, oferind o cale clară spre un joc actoricesc lipsit de masca „prezentării” mecanice.

Citește tot Restrânge

Preț: 10249 lei

Puncte Express: 154

Carte disponibilă

Livrare economică 17 iunie-01 iulie

Livrare prin curier în România Termenul estimat este afișat lângă disponibilitate.
Transport gratuit de la 40000 lei Plată online sau ramburs, în funcție de opțiunile comenzii.
Retur gratuit în 14 zile Comandă securizată și suport în română.

Specificații

ISBN-13: 9780962970931
ISBN-10: 096297093X
Pagini: 176
Dimensiuni: 149 x 229 x 12 mm
Greutate: 0.26 kg
Editura: ERMOR ENTERPRISES

De ce să citești această carte

Această carte se adresează actorilor și studenților care doresc să scape de rigiditate și să descopere un joc organic. Cititorul câștigă acces la o metodă practică de dezinhibare, învățând cum să folosească memoria senzorială pentru a crea momente de adevăr pe scenă. Este un ghid esențial pentru oricine caută să înlocuiască „mimarea” emoțiilor cu trăirea lor autentică, sub îndrumarea unuia dintre cei mai respectați pedagogi de teatru.


Despre autor

Eric Morris este unul dintre cei mai căutați profesori de actorie din Statele Unite, cu o carieră pedagogică de peste cincizeci de ani. Din postura sa de actor cu peste o sută de roluri în teatru, film și televiziune, Morris susține ferm că formarea unui actor trebuie să vină de la cineva care a experimentat direct rigoarea scenei. Autor al mai multor volume traduse la nivel internațional, el își desfășoară activitatea în Los Angeles, unde teatrul și căminul său devin spații de explorare continuă a psihicului uman aplicat în artele spectacolului.


Descriere scurtă

A collection of 125 acting exercises that are based on journal excerpts and dialogues from Mr. Morris' classes. These exercises teach the actor to systematically eliminate his or her instrumental obstacles -- tensions, fears, inhibitions -- and explore the "being" state, where the actor does no more and no less than what he or she feels. As the title indicates, many of the techniques herein address the actor's need to avoid falling into the traps of concept and presentational acting. There is also a complete chapter on sense memory -- what it is, and how to practice it and apply it as an acting tool. Co-authored by Joan Hotchkis, and with a Foreword by Jack Nicholson.