Neuroscience and Social Work Practice
Autor Rosemary L. Farmeren Limba Engleză Hardback – dec 2008
Nivel de studiu: Referință esențială pentru studenții de la licență și master în asistență socială, precum și pentru practicienii din serviciile umane. În ultimele decenii, asistența socială s-a mândrit cu utilizarea modelului bio-psiho-social-spiritual (BPSS), însă componenta biologică a fost adesea neglijată în favoarea celorlalte. Putem afirma că Neuroscience and Social Work Practice de Rosemary L. Farmer acoperă tocmai această verigă lipsă, oferind o bază științifică solidă pentru înțelegerea comportamentului uman prin prisma neurobiologiei.
Ne-a atras atenția modul în care autoarea reușește să transforme datele neuroștiințifice complexe în instrumente de lucru aplicabile. Structura cărții este didactică, începând cu un „tur al creierului” care prezintă caracteristicile geografice și funcționale ale sistemului nervos central, urmat de propunerea unui Model Tranzacțional. Acest model servește drept punte între biologia pură și intervenția socială directă. Comparabil cu Neurobiology for Clinical Social Work de Janet R Shapiro în ceea ce privește rigoarea analizei atașamentului, volumul de față se distinge prin accentul pus pe aplicarea practică a cercetării în domenii precum trauma, psihoterapia și utilizarea medicamentelor psihotrope.
Prin utilizarea unor vignete clinice, Rosemary L. Farmer demonstrează cum cunoașterea funcționării creierului poate schimba abordarea în cazurile de abuz de substanțe sau tulburări de dezvoltare. Apreciem în mod deosebit capitolul dedicat intersecției dintre neuroștiințe și psihofarmacologie, un domeniu critic pentru asistenții sociali care lucrează în echipe multidisciplinare. Textul reușește să mențină un echilibru între densitatea informației și accesibilitate, fiind un suport de curs ideal pentru disciplinele de Comportament Uman în Mediul Social (HBSE).
Preț: 1341.89 lei
Preț vechi: 1412.52 lei
-5%
Carte tipărită la comandă
Livrare economică 22 septembrie-06 octombrie
Specificații
ISBN-10: 1412926971
Pagini: 196
Dimensiuni: 157 x 235 x 15 mm
Greutate: 0.44 kg
Ediția:1
Editura: SAGE Publications
Locul publicării:Thousand Oaks, United States
De ce să citești această carte
Recomandăm această carte asistenților sociali care doresc să își fundamenteze intervențiile pe date științifice actuale. Veți câștiga o înțelegere profundă a legăturii dintre biologie și comportament, învățând cum să integrați neuroștiințele în evaluarea traumei și a atașamentului. Este resursa ideală pentru a trece de la o abordare pur sociologică la una integrativă, esențială în gestionarea diagnosticelor umane din ce în ce mai complexe.
Despre autor
Rosemary L. Farmer este profesor asociat de asistență socială la Virginia Commonwealth University, unde a obținut și titlul de doctor. Expertiza sa academică este profund ancorată în studiul intersecției dintre neuropshiatrie și adaptarea persoanelor cu boli mentale cronice, temă centrală a dizertației sale. În cadrul programului Human Behavior in the Social Environment (HBSE), ea predă cursuri de psihofarmacologie, experiență clinică și terapie de familie. Este o autoare prolifică, publicând numeroase articole de specialitate care explorează modul în care neuroștiințele pot informa și îmbunătăți practica asistenței sociale moderne.
Descriere scurtă
Cuprins
Linking
What's Neuroscience, in a Nutshell?
Social Neuroscience
Book Contents
2. Tour of the Brain
Selected Characteristics
Selected Functions
Selected Geographical Features
3. Neuroscience as Link: Transactional Model
Overenthusiasm
Underenthusiasm
The Model
4. Linking to Social Work: Attaching and Bonding
Attachment Theory: Bowlby’s Missing Link
Bonding (and Oxytocin)
Understanding?
5. Linking to Social Work: Trauma
Increase Reliance on Science-Based Explanations
Incidence and Severity of Problems Linked to Trauma
Darryl: The Quest for Better Social Work Practice
A Neurodevelopmental View
A Multidimensional View
Advocating
Deeper Than It Need Be
6. Linking to Social Work: Psychotherapy
Understanding
Practice
Opportunities
7. Linking to Social Work: Psychotropic Medications and Drugs of Abuse
Psychotropic Medications That Help
Drugs That Hurt
Transactional Model Revisited
Clients’ Peril
Appendix: Teaching Suggestions
References
Index
About the Author