Mephistopheles
Autor Jeffrey Burton Russellen Limba Engleză Paperback – 22 feb 1990
Recomandat ca referință academică pentru nivelul de licență și master în studiile de istorie a religiilor și antropologie culturală, volumul Mephistopheles încheie monumentala cercetare a profesorului Jeffrey Burton Russell asupra personificării răului. Observăm în această ediție revizuită o trecere de la consensul teologic medieval, analizat în volumele anterioare, spre fragmentarea modernă a conceptului de diavol. Structura cărții urmărește o progresie cronologică și tematică riguroasă, de la „Diavolul reformat” al lui Luther, la „Satan expirând” în epoca rațiunii, culminând cu „Diavolul într-o lume în război”. Descoperim o analiză detaliată de 32 de pagini dedicată operei lui Milton, Paradise Lost, pe care autorul o consideră ultimul portret convingător al lordului tradițional al răului. Cititorii familiarizați cu Lucifer sau The Prince of Darkness vor aprecia modul în care acest volum final integrează literatura, filosofia și psihologia pentru a explica persistența răului într-o lume secularizată. Dacă în lucrări precum Dissent and Reform in the Early Middle Ages autorul se concentra pe limitele conceptuale ale disidenței religioase, aici el extinde cadrul spre modernitate, discutând cum mintea umană creează propriile categorii etice după ce materia înlocuiește divinul în gândirea ateistă. Găsim în text referințe fundamentale la Baudelaire, Mark Twain sau Thomas Mann, oferind o perspectivă interdisciplinară asupra modului în care arhetipul mefistofelic a supraviețuit „umbrei” psihologice descrise de Jung. Cele 26 de ilustrații alb-negru completează demonstrația vizuală a transformării iconografice a răului, oferind un context vizual necesar înțelegerii evoluției acestui simbol în imaginarul colectiv occidental.
Preț: 242.12 lei
Carte disponibilă
Livrare economică 06-20 mai
Livrare express 22-28 aprilie pentru 32.21 lei
Specificații
ISBN-10: 0801497183
Pagini: 352
Ilustrații: 26, 26 black & white halftones
Dimensiuni: 153 x 228 x 21 mm
Greutate: 0.47 kg
Ediția:Revised
Editura: Cornell University Press
Locul publicării:United States
De ce să citești această carte
Această carte este esențială pentru studenții la teologie, istorie și psihologie care doresc să înțeleagă răul nu doar ca dogmă, ci ca fenomen cultural. Cititorul câștigă o perspectivă clară asupra modului în care reprezentarea diavolului a evoluat de la o prezență fizică imediată la un concept psihologic abstract. Este o resursă academică de top care explică de ce problema răului rămâne nerezolvată în gândirea modernă.
Despre autor
Jeffrey Burton Russell (Ph.D., Emory University) este profesor emerit de istorie la University of California, Santa Barbara. Cu o carieră didactică impresionantă ce include instituții precum Harvard și Notre Dame, Russell s-a specializat în istoria intelectuală a creștinismului. Opera sa este marcată de o explorare profundă a tensiunilor dintre ortodoxie și disidență, precum și de studiul modului în care conceptele spirituale se manifestă în realitatea istorică. Tetralogia sa despre istoria diavolului este considerată cea mai completă cercetare istorică realizată vreodată asupra figurii centrale a răului în tradiția occidentală.
Descriere scurtă
Cuprins
Index