How to Say Hello
Autor Sophie Beeren Limba Engleză Board book – 5 mar 2024 – vârsta până la 4 ani
Observăm că volumul How to Say Hello se concentrează pe un moment fundamental în dezvoltarea timpurie: inițierea contactului social prin salut. Structura de tip board book, cu 24 de pagini rezistente, este adaptată nevoilor senzoriale ale copiilor mici, facilitând tranziția de la simpla observare la participarea activă. Sophie Beer continuă aici explorarea valorilor comunitare pe care le-a abordat și în Love Makes a Family, unde punea accentul pe diversitatea structurilor familiale. În lucrarea de față, autoarea mută atenția spre exterior, către comunitate, oferind un ghid vizual despre cum să stabilești conexiuni prin gesturi simple și amabile.
Apreciem modul în care această carte extinde cadrul propus de Hello You! de Sandra Magsamen, adăugând o dimensiune vizuală mai vibrantă și axată pe acțiune concretă. Dacă titlul Sandrei Magsamen se concentrează pe emoțiile primei zile de școală, How to Say Hello funcționează ca un instrument pedagogic general pentru orice context social. De asemenea, spre deosebire de I Can Say Bye-Bye!, care se axează pe dezvoltarea limbajului și logopedie, volumul de față pune accent pe eticheta socială și pe bucuria de a întâmpina pe cineva, integrându-se organic în biblioteca unui preșcolar alături de British Museum: My Little Museum: Ancient Egypt pentru a stimula curiozitatea față de lume.
Preț: 71.40 lei
Carte disponibilă
Livrare economică 25 iunie-09 iulie
Specificații
ISBN-10: 1760507873
Pagini: 24
Dimensiuni: 219 x 219 x 13 mm
Greutate: 0.39 kg
Editura: Hardie Grant Books
De ce să citești această carte
Recomandăm această carte părinților care doresc să îi învețe pe cei mici bunele maniere într-un mod ludic. Cititorul câștigă un instrument vizual care normalizează interacțiunea socială și bunătatea. Este ideală pentru a depăși timiditatea, oferind modele concrete de salut care îi ajută pe copii să își facă prieteni noi cu încredere și zâmbetul pe buze.
Descriere
From a high five to a fist bump, from a wave to a kiss, there are so many wonderful ways to say hello.