Decolonizing Linguistics
Anne H. Charity Hudley, Christine Mallinson, Mary Bucholtzen Limba Engleză Paperback – 19 iun 2024
Observăm în Decolonizing Linguistics o structură riguroasă, menită să transforme fundamentul teoretic al disciplinei. Volumul este organizat metodologic pentru a trece de la analiza critică a moștenirii coloniale la intervenții practice în cercetarea și predarea lingvisticii. Găsim în cele douăzeci de capitole o abordare interdisciplinară ce integrează domenii precum sintaxa, lingvistica istorică și psiholingvistica, toate recalibrate prin prisma perspectivelor indigene și ale diasporei de culoare. Autorii propun un proces colaborativ extins, în care documentarea limbilor nu mai este un act unilateral, ci un parteneriat echitabil între Nordul și Sudul Global.
Suntem de părere că această lucrare reprezintă o alternativă necesară la Colonial and Decolonial Linguistics pentru cursurile de sociolingvistică și antropologie lingvistică. Dacă lucrarea semnată de Ana Deumert explorează în detaliu istoria raporturilor coloniale, volumul de față, editat de Anne H. Charity Hudley, Christine Mallinson și Mary Bucholtz, aduce avantajul unei orientări explicite spre acțiune și justiție socială. Această perspectivă practică este consolidată prin relația directă cu volumul-pereche, Inclusion in Linguistics, care se concentrează pe crearea unui spațiu de apartenență în interiorul mediului academic.
Analiza se extinde asupra unor contexte lingvistice variate, de la limbile Bantu și spaniola dominicană până la procesele de revitalizare a limbilor Zapotec. Textul evită generalizările, oferind în schimb studii de caz care demonstrează cum practicile de colonizare ale așezărilor (settler-colonialism) pot fi refuzate în favoarea obiectivelor comunitare. Finalul volumului sintetizează aceste eforturi în strategii instituționale clare, oferind lingviștilor instrumentele necesare pentru a naviga spre un viitor decolonizat al științei limbajului.
Preț: 152.14 lei
Preț vechi: 179.10 lei
-15%
Carte disponibilă
Livrare economică 21-27 mai
Specificații
ISBN-10: 0197755267
Pagini: 488
Dimensiuni: 226 x 163 x 46 mm
Greutate: 0.68 kg
Editura: Oxford University Press
Colecția OUP USA
Locul publicării:New York, United States
De ce să citești această carte
Recomandăm această carte cercetătorilor și studenților la litere sau științe sociale care doresc să înțeleagă impactul structurilor de putere asupra limbajului. Cititorul câștigă o viziune critică asupra metodologiilor tradiționale și un set de instrumente practice pentru a promova echitatea în cercetare. Este o lectură esențială pentru cei care vor să depășească teoria pură și să aplice principiile decolonizării în curriculumul academic și în proiectele de teren.
Despre autor
Volumul este coordonat de un colectiv de experți recunoscuți în lingvistica socială. Anne H. Charity Hudley este o figură centrală în studiul variației lingvistice și al echității educaționale, orientându-și cariera spre sprijinirea studenților și cercetătorilor subreprezentați. Christine Mallinson se specializează în sociolingvistică aplicată și politici educaționale, în timp ce Mary Bucholtz este cunoscută pentru cercetările sale asupra identității și interacțiunii sociale prin limbaj. Împreună, cei trei editori au creat o operă colectivă care reflectă angajamentul lor pe termen lung pentru transformarea disciplinei lingvistice într-un domeniu incluziv și conștient de responsabilitățile sale etice față de comunitățile studiate.