Cantitate/Preț
Produs

Blackberry and Wild Rose: A gripping and emotional read

Autor Sonia Velton
en Limba Engleză Paperback – 3 oct 2019

Găsim în acest debut al Soniei Velton o incursiune senzorială în Londra anului 1760, o epocă în care mătasea era monedă de schimb pentru prestigiu și putere. Spre deosebire de lucrările sale ulterioare, precum The Image of Her, unde autoarea explorează obsesiile moderne și spațiul digital, Blackberry and Wild Rose se ancorează în rigoarea cercetării istorice pentru a reconstrui atmosfera cartierului Spitalfields. Notăm cu interes modul în care Velton transformă procesul tehnic al țesutului la război într-o metaforă pentru destinele întrepătrunse ale celor două protagoniste, Esther și Sara.

Premisa este una a contrastelor: Esther Thorel, soția unui maestru țesător hughenot, încearcă să-și exercite talentul de designer într-o lume care îi refuză acest drept, în timp ce Sara, femeia salvată de ea de la periferia societății, privește cu cinism ipocrizia din interiorul casei Thorel. Tensiunea se acumulează odată cu apariția lui Bisby Lambert, un țesător talentat a cărui prezență catalizează dorințele ascunse ale personajelor. Cei care au parcurs The Dressmaker of Draper's Lane de Liz Trenow sau Figures in Silk de Vanora Bennett vor fi pregătiți pentru această explorare a barierelor de gen și a sacrificiilor necesare pentru a lăsa o urmă în istoria artizanatului. Dacă în romanele menționate accentul cade adesea pe succesul comercial al femeilor, Velton alege o cale mai întunecată, evidențiind trădările și riscurile sociale care pândesc în spatele fiecărui model de „măduvă și trandafir sălbatic”. Ritmul narațiunii oglindește cadența unui război de țesut: metodic, dens și, în final, inevitabil.

Citește tot Restrânge

Carte disponibilă

Livrare economică 29 iunie-13 iulie
Livrare express 12-18 iunie pentru 4474 lei

Livrare prin curier în România Termenul estimat este afișat lângă disponibilitate.
Transport gratuit de la 40000 lei Plată online sau ramburs, în funcție de opțiunile comenzii.
Retur gratuit în 14 zile Comandă securizată și suport în română.

Specificații

ISBN-13: 9781787470798
ISBN-10: 1787470792
Pagini: 416
Dimensiuni: 128 x 196 x 30 mm
Greutate: 0.3 kg
Editura: Quercus Books
Colecția Quercus
Locul publicării:London, United Kingdom

De ce să citești această carte

Această carte este o recomandare excelentă pentru cititorii care caută ficțiune istorică de profunzime, în stilul lui Tracy Chevalier. Câștigați o perspectivă rară asupra comunității hughenote din Londra și a modului în care arta poate deveni o formă de rebeliune. Este un roman despre ambiție feminină, etică și supraviețuire, oferind o poveste cinematică despre prețul creativității într-o lume dominată de bărbați.


Despre autor

Sonia Velton a urmat o carieră juridică de succes, specializându-se în dreptul discriminării, experiență care îi infuzează proza cu o înțelegere profundă a nedreptăților sociale. După ce a locuit opt ani în Orientul Mijlociu, s-a întors în Marea Britanie, unde s-a dedicat scrisului. Debutul său, Blackberry and Wild Rose, a fost remarcat încă din stadiul de manuscris, fiind nominalizat la premii prestigioase precum Lucy Cavendish Fiction Prize. Autoarea este cunoscută pentru capacitatea de a îmbina faptele istorice cu o construcție psihologică modernă, temă pe care o continuă și în lucrări precum The Nightingale's Castle.


Descriere

'Sumptuous and moving' LAURA PURCELL

'A richly imagined and brilliantly twisty tale' ANNA MAZZOLA

'A plot as finely detailed as Spitalfields silk' STACEY HALLS

WHEN ESTHER THOREL, the wife of a Huguenot silk-weaver, rescues Sara Kemp from a brothel she thinks she is doing God's will. Sara is not convinced being a maid is better than being a whore, but the chance to escape her grasping 'madam' is too good to refuse.

INSIDE THE THORELS' tall house in Spitalfields the two women forge an uneasy relationship. Sara despises her mistress's blindness to the hypocrisy of her household, while Esther is too wrapped up in her own secrets to see what's going on.

ESTHER IS IN LOVE with silk design, till now the province of men. When her husband laughs at her ambition, it sets in motion events that will change the fate of the whole Thorel household and pave the way for a devastating day of reckoning between Esther and Sara.

Recenzii

A sumptuous and moving debut. Velton weaves her tale with the threads of betrayal, thwarted dreams and good intentions gone awry
This exquisitely evocative novel will appeal to fans of The Miniaturist
Velton gives [her characters] genuine depth in a moving story of love, secrets and betrayal
Romance and revenge, hypocrisy and hardship play out against a vividly researched backdrop