Cantitate/Preț
Produs

Black Vodka

Autor Deborah Levy
en Limba Engleză Paperback – feb 2017

Descoperim în volumul „Black Vodka” o serie de fragmente de viață care pulsează sub presiunea dorințelor neîmplinite și a rănilor lăsate de modernitate. Premisa acestor povestiri nu este una a certitudinii, ci a vulnerabilității: personaje care navighează prin orașe europene, purtând cu ele greutatea unor identități fragmentate și a unor întâlniri care nu se finalizează niciodată prin consolare. Suntem de părere că forța acestui volum rezidă în precizia chirurgicală a limbajului, un stil care trădează experiența de dramaturg a autoarei, unde fiecare dialog și tăcere sunt încărcate de o tensiune latentă.

În tradiția lui Simon Van Booy din The Secret Lives of People in Love, Deborah Levy explorează singurătatea și puterea memoriei, însă acolo unde Van Booy caută frumusețea poetică a vulnerabilității, Levy injectează o notă de neliniște și absurd. Găsim aici aceeași aplecare către „lumea văzută într-o lumină rapidă și tăioasă”, specifică volumului Venus in the Afternoon de Tehila Lieberman, dar cu o volatilitate a peniței care transformă banalul în ceva aproape periculos.

Această colecție de proză scurtă reprezintă un punct de ancorare esențial pentru a înțelege evoluția autoarei către romanele care i-au adus recunoașterea internațională, precum August Blue sau The Man Who Saw Everything. Dacă în lucrările sale mai recente, cum este seria „Living Autobiography” (din care face parte Real Estate), Levy explorează spațiul personal și feminitatea cu un lirism meditativ, în „Black Vodka” ea experimentează cu o formă mai ascuțită, mai experimentală, amintind de explorările alegorice din Early Levy. Este o lectură cu un ritm sincopat, care refuză rezoluțiile ușoare în favoarea unei atmosfere hipnotice.

Citește tot Restrânge

Preț: 6358 lei

Puncte Express: 95

Carte disponibilă

Livrare economică 18 iunie-02 iulie
Livrare express 03-09 iunie pentru 1773 lei

Livrare prin curier în România Termenul estimat este afișat lângă disponibilitate.
Transport gratuit de la 40000 lei Plată online sau ramburs, în funcție de opțiunile comenzii.
Retur gratuit în 14 zile Comandă securizată și suport în română.

Specificații

ISBN-13: 9781911508090
ISBN-10: 1911508091
Pagini: 144
Dimensiuni: 128 x 198 x 15 mm
Greutate: 0.17 kg
Editura: AND OTHER STORIES

De ce să citești această carte

Recomandăm această carte cititorilor care apreciază proza scurtă densă, unde atmosfera contează mai mult decât deznodământul. „Black Vodka” este o poartă de intrare perfectă în universul unei scriitoare nominalizate la Booker Prize, oferind o perspectivă unică asupra condiției umane contemporane. Câștigul cititorului este o experiență estetică rafinată, livrată prin fraze care rămân în minte mult timp după închiderea volumului.


Despre autor

Deborah Levy este o romancieră, dramaturgă și poetă britanică de origine sud-africană, recunoscută la nivel mondial pentru stilul său inovator. S-a format la Dartington College of Arts și și-a început cariera scriind piese de teatru provocatoare, precum „Pax” și „Macbeth-False Memories”, experiență care îi conferă prozei sale o precizie dramatică aparte. A fost nominalizată de două ori la prestigiosul Man Booker Prize pentru romanele „Swimming Home” și „Hot Milk”. Între 1989 și 1991 a fost Fellow în Arte Creative la Trinity College, Cambridge, consolidându-și statutul de voce intelectuală marcantă în literatura contemporană.


Descriere scurtă

A new edition of the collection of short stories by an author who has been shortlisted for the Man Booker Prize twice. 'Levy's pen is a volatile weapon' "The Observer"

Descriere

How does love change us? How do we change ourselves for love - or for lack of it? Ten stories by acclaimed author Deborah Levy explore these delicate, impossible questions. From London gardens to a forest outside Prague, these are twenty-first century lives dissected with razor-sharp humour, about what it means to live and love, together and alone.