Biko Lives!
Editat de A. Mngxitama, A. Alexander, N. Gibsonen Limba Engleză Paperback – 22 aug 2008
Observăm o evoluție semnificativă în studiile africane, unde figura lui Steve Biko nu mai este tratată doar ca un simbol istoric al rezistenței, ci ca un pilon central al filosofiei politice globale. Lucrarea Biko Lives!, editată de A. Mngxitama, A. Alexander și N. Gibson, reflectă această maturizare a domeniului prin analizarea conștiinței negre ca forță intelectuală activă în Africa de Sud contemporană. Volumul extinde cadrul propus de I Write What I Like cu date noi din perioada post-apartheid, transformând scrierile programatice ale lui Biko într-un dialog filosofic riguros despre subiectivitate și eliberare. Remarcăm organizarea volumului în trei secțiuni distincte care ghidează cititorul de la fundamentele teoretice — existențialismul african și fenomenologia — către aplicații practice în istoria contestată a Manifestului Azanian și, în final, către reprezentările culturale în poezie și gen. Spre deosebire de abordarea vizuală din Biko's Ghost, această ediție publicată de Palgrave Macmillan US prioritizează dimensiunea teoretică, oferind un aparat critic esențial pentru înțelegerea modului în care ideologia lui Biko continuă să reconfigureze raportul dintre rasă și clasă în secolul XXI.
Preț: 373.12 lei
Carte tipărită la comandă
Livrare economică 03-17 iunie
Specificații
ISBN-10: 0230606490
Pagini: 294
Ilustrații: X, 294 p.
Dimensiuni: 139 x 216 x 27 mm
Greutate: 0.38 kg
Ediția:2008 edition
Editura: Palgrave Macmillan US
Locul publicării:New York, United States
De ce să citești această carte
Recomandăm această lucrare cercetătorilor și studenților interesați de istoria Africii și filosofie politică. Cititorul câștigă o perspectivă academică profundă asupra modului în care gândirea lui Biko supraviețuiește structurilor coloniale, oferind instrumente critice pentru a analiza mișcările sociale actuale. Este un volum esențial pentru a înțelege tranziția Africii de Sud de la rezistență la guvernare prin prisma identității negre.
Despre autor
Volumul este coordonat de un colectiv de experți în studii africane și teorii ale eliberării. Nigel C. Gibson este recunoscut internațional pentru cercetările sale asupra mișcărilor sociale și a gândirii lui Frantz Fanon, fiind un specialist în dialectica eliberării în Africa de Sud. Neville Alexander, un fost activist anti-apartheid care a fost încarcerat pe Robben Island, aduce o perspectivă istorică directă asupra politicii sud-africane, în timp ce A. Mngxitama contribuie cu o analiză critică a moștenirii lui Biko în contextul socio-politic actual.
Descriere scurtă
Cuprins
Recenzii
- Bokwe Mafuna, former journalist, founding organizer of the Black Workers' Project, and friend of Steve Biko's
Notă biografică
AMANDA ALEXANDER is a PhD student in African history at Columbia University and a Visiting Researcher at the Centre for Civil Society, University of KwaZulu-Natal, South Africa.
NIGEL C. GIBSON is director of the Honors Program at Emerson College, USA.