Cantitate/Preț
Produs

Bede: Commentary on Revelation: Translated Texts for Historians

Autor Bede Bede, Faith Wallis
en Limba Engleză Paperback – 18 apr 2013

Considerăm că înțelegerea mentalității medievale începe cu modul în care învățații epocii au negociat relația dintre timpul istoric și cel divin. Bede: Commentary on Revelation ne oferă un detaliu practic fascinant despre cum un tânăr călugăr saxon a ales să combată panica milenaristă a secolului al VIII-lea, nu prin negare, ci prin rigoare intelectuală. Într-o perioadă în care credința în sfârșitul iminent al lumii era generalizată, Bede Bede propune o schimbare de paradigmă: Apocalipsa nu trebuie citită ca un calendar al dezastrului, ci ca o reprezentare simbolică a parcursului spiritual al Bisericii.

Abordarea sa amintește de Bede: The Reckoning of Time prin preocuparea obsesivă pentru cronologie și structură, dar adaugă o dimensiune teologică profundă, transformând cifrele în metafore. Apreciem modul în care volumul este organizat, oferind nu doar traducerea textului, ci și o hartă a surselor sale. Cuprinsul relevă o progresie metodică, de la rădăcinile exegezei latine și influența lui Tyconius, până la modul în care Bede a integrat scrierile lui Augustin sau Grigore cel Mare. Este explorată inclusiv metoda sa specifică de interpretare, „commaticum interpretandi genus”, care oferă cititorului modern o fereastră spre laboratorul intelectual al unui savant medieval.

Stilul editorial al acestei ediții, îngrijite de Faith Wallis, este unul analitic și contextualizat. Aceasta nu este doar o simplă traducere din limba latină, ci un instrument de lucru care situează opera lui Bede în contextul „renascentismului” nordumbrian. Prin analiza modului în care autorul folosește un „mozaic de citate”, cititorul poate observa cum s-a construit autoritatea academică în zorii Evului Mediu, făcând din acest volum o resursă indispensabilă pentru istorici și teologi deopotrivă.

Citește tot Restrânge

Din seria Translated Texts for Historians

Preț: 41405 lei

Puncte Express: 621

Carte tipărită la comandă

Livrare economică 06-20 iunie


Specificații

ISBN-13: 9781846318450
ISBN-10: 1846318459
Pagini: 336
Dimensiuni: 147 x 210 x 19 mm
Greutate: 0.46 kg
Editura: Liverpool University Press
Seria Translated Texts for Historians


De ce să citești această carte

Recomandăm această carte oricărui pasionat de istorie medievală care dorește să exploreze originile gândirii europene despre timp și destin. Cititorul câștigă acces la prima mare operă a lui Bede Bede, beneficiind de o traducere academică riguroasă care clarifică trecerea de la interpretarea literal-apocaliptică la cea simbolică. Este o oportunitate rară de a vedea cum rațiunea și credința s-au împletit pentru a oferi stabilitate unei lumi care se temea de sfârșit.


Despre autor

Bede Bede (c. 673-735), cunoscut și sub numele de Beda Venerabilul, a fost cea mai proeminentă figură intelectuală a bisericii anglo-saxone. Călugăr la mănăstirea Jarrow din Northumbria, el a fost un autor prolific a cărui operă a definit standardele academice ale Evului Mediu timpuriu. Deși faimos pentru scrierile sale istorice, contribuția sa în domeniul exegezei biblice și al computusului (calculul timpului) a fost fundamentală pentru educația clerului european timp de secole. Alături de el, Faith Wallis aduce expertiza sa de specialist în istoria medicinei și a științei medievale, fiind recunoscută pentru traducerile sale comentate care fac accesibile texte complexe pentru publicul contemporan.


Descriere scurtă

Commentary on Revelation was Bede’s first venture into Biblical exegesis—an ambitious choice for a young monastic scholar in a newly Christianized land. Interpreting the themes of creation, redemption, history, and time itself, it offers an early look at what would become some of Bede’s primary concerns. It is also a fascinating look at the way apocalyptic thinking was negotiated. Written around 703 CE, it addresses the widespread belief of the period that the end of times was near, offering a powerful counterargument that scholars should interpret Revelations as symbolically representing the struggle of the Church, rather than use it to attempt to calculate the date of the apocalypse. Offering a substantial introduction, this translation provides valuable insights for anyone interested in biblical interpretations during the Middle Ages.

Notă biografică

Faith Wallis is associate professor in the department of history at McGill University. 

Cuprins

Acknowledgements
Abbreviations

Introduction
1. Bede and the Latin Tradition of Exegesis of Revelation
    1.1 The Roots of Bede’s Major Exegetical Theme
    1.2 Victorinus of Pettau
    1.3 Apocalyptic Retreats and Revivals in the Fourth Century
    1.4 Tyconius
    1.5 The Tyconian Tradition from Augustine to the End of the Sixth Century
2. Bede’s Immediate Sources and How He Used Them
    2.1 ‘Commaticum interpretandi genus
    2.2 A Mosaic of Quotations
    2.3 Reconstructing Bede’s Use of Tyconius
    2.4 The Occlusion of Primasius
    2.5 Did Bede Read Caesarius?
    2.6 Bede’s Borrowings from Augustine
    2.7 Bede Reads Jerome and Gregory
    2.8 Was Bede’s Exegesis Influenced by Visual Sources?
    2.9 Bede and the Text of the Bible
3. Date and Circumstances of Composition
    3.1 The Significance of the Date of Composition
    3.2 The Commentary on Revelation and the Preface to the Commentary on Acts
    3.3 Obstrepentes causae?
    3.4 An Apocalyptic Eighth Century?
4. Shape and Style of the Commentary on Revelation
    4.1 The Poem of Bede the Priest
    4.2 Bede’s Preface: The Structure of Revelation and the ‘periochae
    4.3 Bede’s Preface: The Methodological Framework
    4.4 The Unscheduled Future: How Bede Shapes the Meaning of Revelation
    4.5 Judgement and Reform
5. Bede’s Commentary on Revelation: Transmission and Translation
    5.1 Transmission in Manuscript
    5.2 The Commentary in Print
    5.3 Principles Governing the Present Translation
Bede: Commentary on Revelation
    The Poem of Bede the Priest
    Preface
    Book 1
    Book 2
    Book 3

Appendix: The capitula lectionum on Revelation Ascribed to Bede
Select Bibliography
Index of Sources and Parallels
General Index

Recenzii

“Accurate and animated. . . . A splendid job of situating the work in the context of Bede’s early writing on time and the millennium.”