And Was Made Man: Mind, Metaphysics, and Incarnation
Autor Robin Le Poidevinen Limba Engleză Hardback – 26 ian 2023
Publicul țintă principal pentru acest volum este format din cercetători, doctoranzi și studenți din anii terminali ai facultăților de filozofie și teologie, care vor găsi aici o rigoare analitică aplicată unui paradox central al credinței creștine. Putem afirma că lucrarea And Was Made Man reprezintă o intersecție fascinantă între ontologia formală și teologia dogmatică, abordând dificultatea logică a naturii duale — divine și umane — a lui Hristos. Reținem că, spre deosebire de alte abordări teologice clasice, Robin Le Poidevin utilizează instrumentele metafizicii moderne, de la teoriile persistenței și identității până la filozofia minții, pentru a testa coerența doctrinei Întrupării.
Considerăm că elementul distinctiv al cărții este extinderea modelului kenotic. Autorul nu se limitează la a explica renunțarea la atribute precum omnisciența, ci propune o ipoteză îndrăzneață în care atribute considerate imuabile, cum ar fi atemporalitatea sau existența necesară, pot fi integrate într-un cadru kenotic coerent. Această lucrare acoperă o arie tematică similară cu The Metaphysics of the Incarnation de Anna Marmodoro, dar cu o abordare mult mai axată pe metafizica analitică a proprietăților și mai puțin pe istoria conceptelor filozofice.
În contextul operei sale, volumul se simte ca o evoluție naturală a preocupărilor autorului. Dacă în The Philosophy of Time sau Travels in Four Dimensions acesta explora natura timpului și a spațiului, aici aplică acele concluzii pentru a înțelege cum o ființă atemporală poate intra în fluxul temporal uman. Stilul este precis, academic și dens, solicitând o atenție sporită la nuanțele logice, dar oferind în schimb o claritate remarcabilă asupra modului în care metafizica poate ilumina teologia.
Preț: 513.80 lei
Preț vechi: 745.02 lei
-31%
Carte disponibilă
Livrare economică 14-19 mai
Specificații
ISBN-10: 0199676577
Pagini: 256
Dimensiuni: 150 x 221 x 19 mm
Greutate: 0.43 kg
Editura: OUP OXFORD
Colecția OUP Oxford
Locul publicării:Oxford, United Kingdom
De ce să citești această carte
Pentru cititorul interesat de teologia filosofică, această carte oferă un argument robust în favoarea posibilității logice a Întrupării. Câștigați o perspectivă clară asupra modului în care conceptele moderne de identitate și minte pot rezolva paradoxuri vechi de secole. Este o recomandare esențială pentru cei care doresc să vadă cum metafizica analitică poate fi aplicată pentru a apăra coerența dogmelor religioase fundamentale.
Despre autor
Robin Le Poidevin este profesor de metafizică la Universitatea din Leeds, fiind o autoritate recunoscută în filosofia timpului și a religiei. Este autorul unor lucrări de referință precum Questions of Time and Tense și The Images of Time, unde explorează reprezentarea schimbării și a duratei. Expertiza sa în ontologie și metafizică îi permite să abordeze subiecte teologice complexe dintr-o perspectivă analitică riguroasă. De asemenea, a contribuit la popularizarea filosofiei prin volume introductive precum Agnosticism, demonstrând o capacitate rară de a naviga între rigoarea academică și claritatea expunerii.