Working with English Language Learners, Second Edition
Autor Stephen Caryen Limba Engleză Paperback – sep 2007 – vârsta până la 17 ani
Această a doua ediție a lucrării Working with English Language Learners aduce o structură revizuită, orientată spre soluții imediate pentru provocările din sălile de clasă multilingve. Față de ediția precedentă, Stephen Cary introduce secțiuni de „Discuții și Aplicație”, menite să sprijine dezvoltarea profesională prin întrebări de reflexie și acțiuni concrete. Descoperim aici un format pragmatic care transformă cele mai presante zece întrebări ale cadrelor didactice — de la evaluarea nivelului de limbă engleză până la predarea conținutului curricular pentru începători — într-un ghid metodologic riguros.
Observăm că autorul evită abstractizările teoretice în favoarea unor „Classroom Stories”, exemple reale care ilustrează bunele practici în lucrul cu elevii ELL (English Language Learners). Această abordare este susținută de comentarii de tip coaching, care ancorează strategiile de predare în fundamentul teoretic al lingvisticii aplicate. Lucrarea completează perspectiva oferită de English Language Learners in Your Classroom, adăugând instrumente specifice de autoevaluare și rubrici de lucru pe care profesorul le poate implementa direct. În timp ce Adding English oferă o privire de ansamblu asupra integrării elevilor în programele de masă, volumul de față se concentrează pe rezolvarea punctuală a barierelor de comunicare și pe motivarea elevilor reticenți.
Reținem utilitatea listelor extinse de resurse și a glosarului de acronime, elemente esențiale pentru navigarea sistemului educațional contemporan. Textul este calibrat pentru a fi utilizat atât în studiul individual, cât și în cadrul grupurilor de formare continuă, oferind un suport structurat pentru cadrele didactice care predau în limba engleză.
Preț: 256.37 lei
Carte disponibilă
Livrare economică 11-25 mai
Specificații
ISBN-10: 0325009856
Pagini: 208
Dimensiuni: 189 x 235 x 14 mm
Greutate: 0.37 kg
Ediția:2
Editura: Heinemann Educational Books
De ce să citești această carte
Recomandăm această carte profesorilor care caută răspunsuri aplicate la dificultățile cotidiene ale predării în medii multilingve. Cititorul câștigă acces la strategii verificate prin care poate preda conținut academic elevilor care nu stăpânesc încă limba engleză. Este un instrument de lucru esențial pentru educatorii care doresc să combine rigoarea lingvistică cu empatia pedagogică, beneficiind de rubrici de autoevaluare și resurse actualizate.
Despre autor
Stephen Cary este un expert recunoscut în achiziția limbii secunde, având o carieră vastă ce cuprinde roluri de profesor, specialist în resurse educaționale și administrator. Deține un doctorat în domeniu și activează ca profesor asociat în cadrul programelor de educație internațională și multiculturală de la University of San Francisco. Expertiza sa este solicitată frecvent prin consultanță în școli din Statele Unite și din străinătate. Pe lângă volumul Working with English Language Learners, acesta este autorul lucrării „Going Graphic: Comics at Work in the Multilingual Classroom”, demonstrând un interes constant pentru metode inovatoare de predare.
Descriere
- How do I assess a student's English?
- How do I get my reluctant speakers to speak English?
- How do I teach grade-level content to English beginners?