Wildlings: How to raise your family in nature
Autor Steve Backshall, Helen Gloveren Limba Engleză Paperback – 13 apr 2023
Ne-a atras atenția modul în care Wildlings reușește să transforme natura dintr-un decor pasiv într-un teren de joacă vibrant pentru întreaga familie. Organizarea cărții este extrem de practică, fiind structurată pe tipuri de medii accesibile — de la propria grădină sau iazuri locale, până la păduri sălbatice și zone de coastă. Apreciem faptul că autorii nu ignoră realitatea cotidiană, incluzând secțiuni dedicate zilelor ploioase și jocurilor de interior, oferind astfel soluții indiferent de condițiile meteorologice sau de timpul de preparare necesar pentru o activitate.
Abordarea amintește de Growing up Wild prin accentul pus pe beneficiile psihologice ale timpului petrecut afară, dar adaugă o dimensiune practică unică prin „compendiul de arte uitate”. Nu este doar un ghid teoretic, ci un manual de reziliență susținut de o listă eclectică de colaboratori. Subliniem contribuțiile unor figuri precum Bear Grylls sau Sir Chris Hoy, care aduc expertiză specifică în segmentele de aventură și mișcare fizică. Față de lucrările anterioare ale lui Steve Backshall, precum Expedition sau Mountain, care se concentrau pe explorări extreme în colțuri izolate ale planetei, Wildlings adaptează spiritul de explorator la scara familiei moderne, făcând aventura accesibilă chiar și în parcul din apropiere.
Stilul este unul aspirațional, dar profund ancorat în realitate. Steve Backshall și Helen Glover demonstrează că nu ai nevoie de echipamente sofisticate pentru a crește copii mai fericiți și mai conectați cu mediul înconjurător. Este o invitație la explorare care transformă o simplă plimbare într-o lecție de biologie sau un exercițiu de creativitate.
Preț: 64.10 lei
Preț vechi: 88.82 lei
-28%
Carte disponibilă
Livrare economică 18 iunie-02 iulie
Livrare express 03-09 iunie pentru 45.31 lei
Specificații
ISBN-10: 1399802887
Pagini: 320
Dimensiuni: 128 x 196 x 28 mm
Greutate: 0.24 kg
Editura: John Murray Press
Colecția John Murray
Locul publicării:London, United Kingdom
De ce să citești această carte
Recomandăm această carte părinților care doresc să reducă timpul petrecut de copii în fața ecranelor și să redescopere bucuria simplă a noroiului și a explorării. Veți câștiga un ghid practic plin de idei creative, de la identificarea insectelor la jocuri de grădină, totul sub îndrumarea unor experți în supraviețuire și sportivi de performanță. Este resursa ideală pentru a construi amintiri durabile și copii mai rezilienți.
Despre autor
Steve Backshall este un naturalist și explorator britanic renumit, cunoscut publicului larg pentru emisiunea „Deadly 60” și documentarele realizate pentru BBC și National Geographic. Biolog de formație, acesta a explorat zone virgine din Borneo până în Arctica, scriind numeroase ghiduri de călătorie și romane pentru tineri. Helen Glover este una dintre cele mai de succes canotoare britanice, dublă medaliată cu aur olimpic și deținătoare a numeroase recorduri mondiale. Împreună, cei doi combină pasiunea pentru natură cu disciplina sportivă de înalt nivel, oferind o perspectivă unică asupra creșterii copiilor în armonie cu mediul exterior.
Descriere
THIS IS YOUR MAP TO A MORE ADVENTUROUS, WILDER FUTURE.
With contributions from: Bear Grylls on embracing adventure; Ed Stafford on flirting with danger; Sir Chris Hoy on riding bikes; Judy Murray on rainy day kitchen games; Michaela Strachan on creative word games; Gordon Buchanan on toasting marshmallows; Caroline Lucas on protecting the planet; Wayne Bridge on garden football; and many more.
The ultimate handbook for raising WILDER, HAPPIER, MUDDIER, MORE RESILIENT kids - whatever the weather and wherever you live.
In the last few years parents everywhere have realised how crucial the freedom of the outside world is, not only for their kids' wellbeing, but the whole family's. They've also realised, however, that it's not always that easy.
That's where this book comes in. Taking you through different environments and activities to explore, from minibeasts in the garden and pond dipping all the way through to beach Olympics and sea swimming (via rainy days, wild woods and river exploration), there are ideas small and big for all ages that will get them - and you - more engaged and involved with nature, and the wildlife in it.