Cantitate/Preț
Produs

Wilder Mann: The image of the Savage

Autor Charles Freger Introducere de Robert McLiam Wilson
en Limba Engleză Hardback – 2 aug 2012

Evoluția antropologiei vizuale a demonstrat recent o fascinație crescută pentru supraviețuirea riturilor arhaice într-o Europă profund tehnologizată. Wilder Mann reprezintă o dovadă incontestabilă a acestui fenomen, marcând revenirea în tipar a unei cercetări fotografice monumentale semnate de Charles Freger. Ne-a atras atenția rigoarea cu care fotograful a documentat, în 18 țări europene, metamorfoza simbolică a omului în animal sau entitate mitologică. De la costumele de paie din Germania până la măștile fioroase din Balcani, volumul surprinde momentul în care identitatea individuală este abandonată în favoarea „Omului Sălbatic”.

Structura lucrării nu este doar una estetică, ci și una de arhivare culturală. Cele 164 de fotografii color nu sunt simple portrete, ci ferestre către un sistem de credințe ce sfidează trecerea timpului. Apreciem în mod deosebit modul în care Charles Freger reușește să păstreze un echilibru între documentarul etnografic și compoziția artistică, oferind fiecărei măști o prezență sculpturală. Introducerea scrisă de Robert McLiam Wilson completează vizualul cu o perspectivă critică asupra nevoii umane de a se reconecta cu natura brută prin ritual.

Această lucrare completează perspectiva oferită de A Season of Madness, adăugând o dimensiune vizuală exhaustivă acolo unde Al Ridenour se concentrează pe analiza istorică și podcasting. În timp ce alte titluri similare, precum The Spiritual Power of Masks de Nigel Pennick, explorează dimensiunea șamanică și teoretică a măștilor, Wilder Mann se distinge prin puterea imaginii brute, capturată direct în comunitățile care încă practică aceste tradiții. Recomandăm acest album pentru modul în care reușește să cartografieze o geografie spirituală a Europei, de la Portugalia până în România, subliniind unitatea culturală a continentului în diversitatea sa folclorică.

Citește tot Restrânge

Preț: 16193 lei

Preț vechi: 22501 lei
-28%

Puncte Express: 243

Carte disponibilă

Livrare economică 29 mai-09 iunie
Livrare express 13-19 mai pentru 11989 lei


Specificații

ISBN-13: 9781907893230
ISBN-10: 1907893237
Pagini: 272
Ilustrații: 164 color photos
Dimensiuni: 178 x 226 x 29 mm
Greutate: 0.98 kg
Ediția:New.
Editura: Dewi Lewis Publishing
Colecția Dewi Lewis Publishing
Locul publicării:Stockport, United Kingdom

De ce să citești această carte

Recomandăm această carte oricărui pasionat de fotografie, antropologie sau folclor european. Este o experiență vizuală rară care demonstrează că miturile nu sunt doar relicve ale trecutului, ci realități vii. Cititorul câștigă acces la o arhivă unică de costume și ritualuri care, altfel, rămân ascunse în comunități rurale izolate. Este volumul ideal pentru cei care doresc să înțeleagă rădăcinile pagâne ale Europei moderne prin intermediul unei estetici fotografice de excepție.


Descriere

Now back in print. Each year, throughout Europe, from Scotland to Bulgaria, from Finland to Italy, from Portugal to Greece via France, Switzerland and Germany, people literally put themselves into the skin of the 'savage', in masquerades that stretch back centuries. By becoming a bear, a goat, a stag or a wild boar, a man of straw, a devil or a monster with jaws of steel, these people celebrate the cycle of life and of the seasons. Work on this project took photographer Charles Freger to eighteen European countries in search of the mythological figure of the Wild Man.