Trust
Autor Francis Fukuyamaen Limba Engleză Paperback – 18 iun 1996
Recomandăm această lucrare ca o referință fundamentală pentru studiile de licență și master în științe politice și economie, fiind un pilon în înțelegerea modului în care cultura dictează succesul financiar al unei națiuni. În Trust, Francis Fukuyama își recalibrează viziunea celebră din The End of History and the Last Man, recunoscând că triumful democrației liberale și al capitalismului nu este suficient fără o infrastructură morală solidă. Putem afirma că autorul reușește să demonteze ortodoxiile economice rigide, demonstrând că „capitalul social” este la fel de critic ca cel fizic. Structura volumului este una riguroasă, pornind de la definirea conceptului de încredere și avansând spre studii de caz fascinante. Remarcăm distincția clară pe care o face între societățile bazate pe familie (unde încrederea se oprește la rude, limitând dimensiunea companiilor) și societățile cu „sociabilitate spontană”, capabile să creeze corporații gigantice. Alternativă la Culture and Politics in Economic Development de Volker Bornschier pentru cursurile de sociologie economică, Trust are avantajul unei abordări narative mai accesibile și al unei analize comparative mai vaste a modelelor industriale germane și japoneze față de cele americane. În contextul operei sale, dacă The Origins of Political Order caută rădăcinile instituțiilor statale, iar Identity explorează fragmentarea socială modernă, Trust ocupă spațiul median, explicând de ce instituțiile singure nu pot funcționa fără virtuți sociale partajate. Este un text esențial pentru a înțelege de ce anumite națiuni prosperă în globalizare, în timp ce altele rămân captive în structuri atomizate.
Preț: 119.54 lei
Carte disponibilă
Livrare economică 23 mai-06 iunie
Livrare express 12-16 mai pentru 70.90 lei
Specificații
ISBN-10: 0684825252
Pagini: 480
Dimensiuni: 156 x 233 x 38 mm
Greutate: 0.54 kg
Editura: Free Press
De ce să citești această carte
Această carte este esențială pentru cei care doresc să înțeleagă de ce economia nu este doar o știință a cifrelor, ci una a comportamentului uman. Cititorul va câștiga o perspectivă profundă asupra modului în care încrederea reduce costurile de tranzacție și permite inovația. Este un motiv concret pentru a regândi importanța comunității și a eticii în succesul corporativ și național.
Despre autor
Francis Fukuyama este un politolog și economist politic american de renume mondial, în prezent director la Universitatea Stanford. A devenit o figură centrală a gândirii politice contemporane odată cu publicarea tezei despre „sfârșitul istoriei”, însă lucrările sale ulterioare, precum Political Order and Political Decay, au demonstrat o preocupare constantă pentru stabilitatea instituțiilor democratice. Cariera sa include roluri de consilier în cadrul Departamentului de Stat al SUA și activitate academică la Johns Hopkins și George Mason University. Analizele sale îmbină istoria, sociologia și economia pentru a explica evoluția societăților umane.
Descriere scurtă
Challenging orthodoxies of both the left and right, Fukuyama examines a wide range of national cultures in order to divine the underlying principles that foster social and economic prosperity. Insisting that we cannot divorce economic life from cultural life, he contends that in an era when social capital may be as important as physical capital, only those societies with a high degree of social trust will be able to create the flexible, large-scale business organizations that are needed to compete in the new global economy.
A brilliant study of the interconnectedness of economic life with cultural life, "Trust" is also an essential antidote to the increasing drift of American culture into extreme forms of individualism, which, if unchecked, will have dire consequences for the nation's economic health.
Notă biografică
Cuprins
CONTENTS
Preface
PART I
The Idea of Trust: The Improbable Power of Culture in the Making of Economic Society
1. On the Human Situation at the End of History
2. The Twenty Percent Solution
3. Scale and Trust
4. Languages of Good and Evil
5. The Social Virtues
6. The Art of Association Around the World
PART II
Low-Trust Societies and the Paradox of Family Values
7. Paths and Detours to Sociability
8. A Loose Tray of Sand
9. The "Buddenbrooks" Phenomenon
10. Italian Confucianism
11. Face-to-Face in France
12. Korea: The Chinese Company Within
PART III
High-Trust Societies and the Challenge of Sustaining Sociability
13. Friction-Free Economies
14. A Block of Granite
15. Sons and Strangers
16. Job of a Lifetime
17. The Money Clique
18. German Giants
19. Weber and Taylor
20. Trust in Teams
21. Insiders and Outsiders
22. The High-Trust Workplace
PART IV
American Society and the Crisis of Trust
23. Eagles Don't Flock -- or Do They?
24. Rugged Conformists
25. Blacks and Asians in America
26. The Vanishing Middle
PART V
Enriching Trust: Combining Traditional Culture and Modern Institutions in the Twenty-first Century
27. Late Developers
28. Returns to Scale
29. Many Miracles
30. After the End of Social Engineering
31. The Spiritualization of Economic Life
Notes
Bibliography
Index