Touch and Explore: The Ocean
Autor Nathalie Chouxen Limba Engleză Hardback – 5 apr 2016 – vârsta până la 5 ani
Considerăm că educația timpurie prin explorare senzorială este fundamentul pe care se construiește curiozitatea unui copil față de lumea înconjurătoare. Touch and Explore: The Ocean nu este doar o carte de citit, ci un instrument pedagogic fascinant care transformă lectura într-o aventură tactilă sub apă. Ne-a atras atenția modul în care Nathalie Choux reușește să combine rigoarea informației documentare cu o grafică prietenoasă, adaptată nevoilor de dezvoltare ale celor mici.
Suntem de părere că valoarea acestei lucrări rezidă în capacitatea de a stimula simultan văzul și pipăitul. Copiii nu doar află despre rechini sau caracatițe, ci le „simt” pielea aspră sau texturile denivelate, ceea ce facilitează fixarea cunoștințelor prin implicare directă. Structura cărții permite micilor exploratori să interacționeze cu peste două duzini de creaturi marine, de la peștele clovn ascuns după anemone, până la animale care își schimbă culoarea sau împroșcă cerneală.
Copiii care au iubit Baby Touch and Feel Mermaid sau Pop-Up Peekaboo! Ocean vor găsi aici aceeași magie a descoperirii interactive, într-un context nou, mai bogat în detalii despre habitate și funcțiile biologice ale animalelor. Această abordare multisenzorială este o constantă în opera autoarei; spre exemplu, în Mein erstes Buch vom Bauernhof, Nathalie Choux utilizează aceleași mecanisme de tip „prima mea carte de învățare” pentru a familiariza copiii cu mediul rural, demonstrând o înțelegere profundă a modului în care pre-cititorii procesează informația.
Preț: 70.19 lei
Preț vechi: 78.06 lei
-10%
Carte disponibilă
Livrare economică 16-30 iunie
Livrare express 02-06 iunie pentru 37.38 lei
Specificații
ISBN-10: 2745976192
Pagini: 12
Dimensiuni: 205 x 236 x 22 mm
Greutate: 0.44 kg
Editura: Tourbillon
De ce să citești această carte
Recomandăm această carte părinților care doresc să dezvolte abilitățile motorii fine și vocabularul copiilor prin joc. Este o resursă excelentă pentru copiii de 1-3 ani, oferind o experiență de „muzeu tactil” la domiciliu. Cititorul câștigă o bază solidă de cunoștințe despre ecosistemul marin, totul într-un format interactiv care menține atenția trează și încurajează explorarea independentă.
Despre autor
Nathalie Choux s-a născut la Nancy și este absolventă a Arts Appliqués și Arts Décoratifs din Paris, perfecționându-și studiile la Școala Națională de Marionete din Praga. Această diversitate în formarea sa artistică se reflectă în stilul ludic și expresiv al ilustrațiilor sale. Specialistă în literatură documentară pentru copii, ea colaborează frecvent cu editura Tourbillon pentru a crea titluri care încurajează interacțiunea. Dincolo de ilustrația de carte, Nathalie realizează creaturi din ceramică și lucrează în publicitate, aducând un simț estetic rafinat în fiecare proiect editorial dedicat celor mici.
Descriere scurtă
Touch And Explore is Twirl's multisensory series for children who want to do more than just listen Already bestsellers in their original French editions, these well-crafted interactive titles encourage hands-on engagement, learning, and knowledge retention.
What's rough, scaly, smooth, or bumpy? What crawls or dives? In this splashy treat for visual learners and pre-readers kids can discover the facts, feel, and functions of over two dozen marine animals.
They'll touch shiny scales and bumpy barnacles, turn a flap to find a clownfish hiding among the anemone, touch a shark's sandpapery skin, and discover who can squirt ink and change color
This sea-feast for eyes and hands will encourage kids to immerse themselves in a fascinating beyond-the-bathtub habitat. It's a trip to an underwater world that's just a touch away "