Threatened
Autor Eliot Schreferen Limba Engleză Paperback – 25 aug 2015 – vârsta până la 17 ani
În acest volum de realism contemporan cu accente puternice de aventură, descoperim o poveste emoționantă despre supraviețuire și apartenență. Threatened ne poartă în inima junglei, acolo unde barierele dintre specii se estompează în fața nevoii fundamentale de protecție. Suntem de părere că forța acestui roman rezidă în onestitatea cu care Eliot Schrefer abordează trauma pierderii; protagonistul, Luc, un orfan care a învățat să se teamă de „oamenii falși” din copaci, ajunge să găsească tocmai în acele creaturi familia pe care a pierdut-o. Ca și în Endangered, autorul reușește să educe cititorul cu privire la fragilitatea ecosistemelor și a speciilor pe cale de dispariție fără a fi didactic, ci integrând aceste informații într-o narațiune tensionată. Stilul este alert, adaptat tinerilor cititori, dar densitatea emoțională și dilemele morale legate de intervenția omului în natură oferă substanță lecturii. Față de lucrările sale mai recente, cum este The Darkness Outside Us, unde explorează izolarea în spațiul cosmic, Threatened rămâne ancorat în realitatea viscerală a pământului, a mlaștinilor și a instinctului pur de conservare. Este o lucrare care completează magistral cvartetul dedicat primatelor, consolidând vocea lui Schrefer ca un fin observator al psihologiei umane în situații limită.
Preț: 71.52 lei
Carte disponibilă
Livrare economică 24 iulie-07 august
Specificații
ISBN-10: 054583564X
Pagini: 288
Dimensiuni: 134 x 203 x 20 mm
Greutate: 0.25 kg
Editura: SCHOLASTIC INC
De ce să citești această carte
Recomandăm această carte adolescenților de peste 12 ani și părinților care caută o lectură ce îmbină aventura cu responsabilitatea ecologică. Cititorul câștigă o perspectivă profundă asupra vieții cimpanzeilor și înțelege că familia nu este întotdeauna definită de sânge, ci de loialitate. Este un motiv concret pentru a explora literatura care ne conectează cu lumea naturală, oferind în același timp un ritm narativ captivant, demn de un finalist National Book Award.
Despre autor
Eliot Schrefer este un autor american de succes, recunoscut atât pentru literatura dedicată adulților, cât și pentru cea destinată tinerilor (Young Adult). A fost de două ori finalist al prestigiosului premiu National Book Award pentru literatură de tineret, o distincție care atestă calitatea scriiturii sale. Este cunoscut în special pentru romanele Endangered și Threatened, povești de supraviețuire care explorează legătura complexă dintre oameni și marile maimuțe. În prezent, Schrefer își împărtășește experiența în cadrul programului de scriere creativă de la Fairleigh Dickinson University, continuând să publice lucrări diverse, de la antologii queer la science-fiction.
Descriere scurtă
*A 2014 NATIONAL BOOK AWARD FINALIST*
When he was a boy, Luc's mother would warn him about the "mock men" living in the trees by their home -- chimpanzees whose cries would fill the night.
Luc is older now, his mother gone. He lives in a house of mistreated orphans, barely getting by. Then a man calling himself Prof comes to town with a mysterious mission. When Luc tries to rob him, the man isn't mad. Instead, he offers Luc a job.
Together, Luc and Prof head into the rough, dangerous jungle in order to study the elusive chimpanzees. There, Luc finally finds a new family -- and must act when that family comes under attack.
As he did in his acclaimed novel Endangered, a finalist for the National Book Award, Eliot Schrefer takes us somewhere fiction rarely goes, introducing us to characters we rarely get to meet. The unforgettable result is the story of a boy fleeing his present, a man fleeing his past, and a trio of chimpanzees who are struggling not to flee at all.