Thinking in Sound: The Cognitive Psychology of Human Audition
Editat de Stephen McAdams, Emmanuel Biganden Limba Engleză Paperback – apr 1993
Observăm o evoluție constantă a psihologiei cognitive către o autonomizare a cercetării audiției umane, domeniu care s-a desprins treptat de sub umbrela exclusivă a acusticii fizice. Thinking in Sound marchează un moment de cristalizare pentru această disciplină, fiind concepută ca o resursă didactică ce acoperă sistematic spectrul cogniției auditive. Suntem de părere că valoarea acestui volum rezidă în originea sa: o serie de prelegeri susținute la IRCAM, prestigiosul institut fondat de Pierre Boulez, unde experți în neuropsihologie și atenție au colaborat pentru a defini bazele teoretice ale modului în care procesăm sunetul.
Textul analizează procesele complexe prin care stimulul sonor este transformat în experiență mentală, de la organizarea perceptuală la memoria auditivă. Notăm cu interes rigoarea tehnică susținută de tabele și desene liniare, elemente care facilitează înțelegerea mecanismelor psihofiziologice. În contextul operei editorului Stephen McAdams, lucrarea funcționează ca un fundament teoretic extins, completând cercetările sale aplicate asupra timbrului din Timbre: Acoustics, Perception, and Cognition și abordările fenomenologice din Perception and Cognition of Music.
Considerăm această lucrare o alternativă structurată la Music Perception de Mari Riess Jones pentru cursurile de psihologie cognitivă, cu avantajul unei perspective multidisciplinare care nu se limitează doar la fenomenul muzical, ci explorează audiția umană în ansamblul ei. Ritmul expunerii este unul academic, dens, specific materialelor rezultate din workshop-uri de cercetare avansată, fiind însă accesibil studenților prin structura sa tutorială.
Preț: 646.13 lei
Preț vechi: 979.80 lei
-34%
Carte tipărită la comandă
Livrare economică 04-09 iunie
Specificații
ISBN-10: 0198522576
Pagini: 370
Ilustrații: line drawings and tables
Dimensiuni: 157 x 236 x 22 mm
Greutate: 0.56 kg
Editura: OUP OXFORD
Colecția OUP Oxford
Locul publicării:Oxford, United Kingdom
De ce să citești această carte
Recomandăm această carte studenților și cercetătorilor care doresc să înțeleagă fundamentele psihologice ale audiției. Dincolo de simpla percepție, volumul oferă instrumente analitice pentru a descifra modul în care atenția și memoria structurează universul sonor. Este o resursă esențială pentru cei care studiază intersecția dintre neuroștiințe, psihologie și muzicologie, oferind o bază teoretică solidă și riguros documentată.