Cantitate/Preț
Produs

The Mad Apprentice

Autor Django Wexler
en Limba Engleză Paperback – 7 mai 2015

Observăm cum, în literatura pentru tineri, tema responsabilității timpurii devine un motor narativ puternic, iar The Mad Apprentice explorează exact acest moment delicat: trecerea de la protecția unui mentor la necesitatea de a acționa pe cont propriu. Într-o lume în care Cititorii Vechi sunt considerați nemuritori, moartea unuia dintre ei sub tăișul propriului ucenic nu este doar o crimă, ci un eveniment care destabilizează întreg sistemul de alianțe magice. Ne-a atras atenția felul în care Django Wexler construiește această criză de autoritate, forțând-o pe Alice să navigheze printr-un peisaj care devine, la propriu și la figurat, un labirint imprevizibil. Ritmul este susținut de necesitatea rezolvării misterului înainte ca întreaga lume a poveștilor să se destrame. Ca și The Bronze Key, acest roman reușește să educe cititorul cu privire la complexitatea morală și la faptul că aparențele pot înșela, fără a recurge la un ton didactic. Dacă în seria Magisterium miza era identificarea unui spion, aici Django Wexler pune accent pe transformarea mediului înconjurător și pe modul în care tinerii ucenici trebuie să colaboreze pentru a supraviețui unei structuri de putere care se prăbușește. Este o lectură care echilibrează tensiunea investigației cu elementele fantastice ale unei biblioteci vii, oferind o perspectivă matură asupra consecințelor pe care le au acțiunile individuale asupra unei comunități întregi.

Citește tot Restrânge

Preț: 4024 lei

Preț vechi: 4923 lei
-18%

Puncte Express: 60

Carte disponibilă

Livrare economică 19-30 iunie
Livrare express 03-09 iunie pentru 3007 lei

Livrare prin curier în România Termenul estimat este afișat lângă disponibilitate.
Transport gratuit de la 40000 lei Plată online sau ramburs, în funcție de opțiunile comenzii.
Retur gratuit în 14 zile Comandă securizată și suport în română.

Specificații

ISBN-13: 9780552568685
ISBN-10: 0552568686
Pagini: 352
Dimensiuni: 130 x 198 x 25 mm
Greutate: 0.25 kg
Editura: Penguin Random House Children's UK

De ce să citești această carte

Suntem de părere că această carte este ideală pentru tinerii cititori care au terminat seria Magisterium și caută o aventură plină de mister. Cititorul câștigă o lecție valoroasă despre curaj și gândire critică, învățând alături de Alice că ordinea stabilită poate fi fragilă și că încrederea se câștigă greu. Este o recomandare excelentă pentru cei care iubesc lumile magice complexe și personajele care trebuie să își găsească propria cale.


Despre autor

Django Wexler este un autor american de literatură fantastică, cunoscut pentru capacitatea sa de a crea sisteme de magie riguroase și lumi vaste. Absolvent de informatică și pasionat de jocuri de strategie, Wexler aduce o precizie aproape matematică în construcția universului din seria The Forbidden Library. Stilul său se remarcă prin transformarea bibliotecilor în spații de aventură periculoasă, unde cărțile nu sunt simple obiecte, ci portaluri către realități modelate de voința Cititorilor. Lucrările sale sunt apreciate pentru modul în care combină elementele clasice de fantasy cu o dinamică modernă a personajelor tinere.


Descriere

Old Readers are supposed to live for ever, magically inhabiting the spaces between stories. They're not supposed to die. But they can be murdered. When an ancient Reader is killed, seemingly by his own apprentice, the hierarchy of the magical world tumbles and its spider web of alliances begin to unravel. Now it's up to Alice and the remaining apprentices to sort out the mess and catch the murderer. But the world is changing all around them. Things are not as they seem. It's almost as if they are trapped in a strange sort of labyrinth . . .