Cantitate/Preț
Produs

The Gammage Cup

Autor Carol Kendall Ilustrat de Erik Blegvad
en Limba Engleză Paperback – 28 feb 2000 – vârsta până la 12 ani

Începem prezentarea acestei cărți prin a evidenția munca ilustratorului Erik Blegvad, ale cărui desene alb-negru originale au fost păstrate în această ediție pentru a conserva farmecul clasic al poveștii. Stilul său artistic, caracterizat prin linii fine și o atenție meticuloasă la detalii, reușește să dea viață universului minuscul al Minnipinilor, transformând fiecare pagină într-o fereastră către o lume miniaturală, dar plină de substanță. Suntem de părere că aceste ilustrații nu sunt doar decoratice, ci esențiale pentru a ancora cititorul în atmosfera de epocă a textului. The Gammage Cup ne introduce într-o societate izolată, unde conformismul este lege, până când un grup de 'proscriși' îndrăznește să gândească diferit. Putem afirma că romanul este o alegorie subtilă despre individualitate și curaj civic, scrisă cu un umor inteligent care a rezistat probei timpului încă de la publicarea sa în 1960. Ne aflăm în aceeași familie de povești cu farmec retro precum The Well-Wishers de Edward Eager, dar cu o temă actuală: importanța păstrării identității proprii în fața presiunii grupului. Dacă în alte lucrări ale sale, precum Sweet and Sour, Carol Kendall explora înțelepciunea populară prin adaptări de povești chinezești, aici ea construiește o mitologie proprie, completă, unde limbajul și jocurile de cuvinte devin un deliciu pentru cititorii tineri. Merită menționat că ritmul narațiunii este unul echilibrat, alternând momentele de introspecție socială cu aventura pură, ceea ce face ca cele 304 pagini să fie parcurse cu un interes constant de către copiii pasionați de fantasy.

Citește tot Restrânge

Preț: 6056 lei

Puncte Express: 91

Carte disponibilă

Livrare economică 27 iulie-10 august

Livrare prin curier în România Termenul estimat este afișat lângă disponibilitate.
Transport gratuit de la 40000 lei Plată online sau ramburs, în funcție de opțiunile comenzii.
Retur gratuit în 14 zile Comandă securizată și suport în română.

Specificații

ISBN-13: 9780152024932
ISBN-10: 015202493X
Pagini: 304
Ilustrații: Black-and-white illustrations
Dimensiuni: 131 x 194 x 20 mm
Greutate: 0.29 kg
Ediția:First Edition
Editura: Harpercollins
Locul publicării:United States

De ce să citești această carte

Recomandăm această carte părinților care doresc să le ofere copiilor o lectură fantasy clasică, premiată cu Newbery Honor. Este o poveste despre curajul de a fi diferit și despre cum cei mici pot deveni eroi neașteptați. Cititorul câștigă nu doar o aventură captivantă, ci și o lecție valoroasă despre integritate și gândire critică, totul într-un limbaj bogat care stimulează vocabularul și imaginația.


Despre autor

Carol Kendall (1917–2012) a fost o scriitoare americană de literatură pentru copii, celebră pentru capacitatea sa de a crea lumi fantastice complexe și personaje memorabile. Lucrarea sa cea mai cunoscută, The Gammage Cup, i-a adus recunoașterea internațională și prestigioasa distincție Newbery Honor. Kendall a fost fascinată de folclor și de mecanismele societății, teme care se regăsesc atât în seria Minnipins, cât și în culegerile sale de povești tradiționale chinezești. Stilul său se remarcă prin inteligență, umor și o dragoste profundă pentru cuvinte, oferind literaturii pentru copii o profunzime intelectuală rar întâlnită.


Descriere scurtă

A 1960 Newbery Honor Book

Carol Kendall's witty, epic tales about the race of people called the Minnipins are now available as Odyssey/Harcourt Young Classics. Now a new generation of readers can thrill to the adventures of the tiny folk who become mighty heroes. The original interior illustrations by Erik Blegvad and Imero Gobbato have been retained, but vibrant new cover art by beloved illustrators Tim and Greg Hildebrandt gives the books a new look for a new audience.

Recenzii

This highly creative fantasy [has] an almost inexhaustible variety of reading pleasures: plot surprises, humor, fascinating characters, richness of ideas, and delight in words.—The Horn Book
"Highly imaginative, amusing and thought-provoking."—The New York Times Book Review