The Exhibitionist
Autor Charlotte Mendelsonen Limba Engleză Paperback – 17 mar 2022
În „The Exhibitionist”, remarcăm o voce narativă de o inteligență feroce, care disecă mecanismele puterii într-o familie dominată de un patriarh tiranic. Romanul se deschide în atmosfera încărcată a unui weekend decisiv: Ray Hanrahan, un pictor a cărui faimă este depășită doar de propriul ego, pregătește prima sa expoziție după decenii de tăcere. Însă, sub strălucirea evenimentului, descoperim fisurile adânci ale unui mariaj construit pe sacrificiu. Lucia, soția sa, este ea însăși o artistă care și-a pus talentul în umbră pentru a întreține mitul geniului soțului ei, dar care acum ascunde propriile dorințe și secrete subversive.
Charlotte Mendelson construiește o tensiune ce pulsează în ritmul pregătirilor de vernisaj, alternând perspectivele celor trei copii ai cuplului, fiecare căutându-și libertatea în moduri diferite. Stilul este de o ironie fină, dar păstrează o undă de tristețe profundă, explorând teme precum dorința queer și costul invizibil al devotamentului. Regăsim aici forța narativă a lui Patrick Gale din Notes from an Exhibition — unde arta și secretele de familie se întrepătrund — combinată cu sensibilitatea explorării identității feminine din Exhibit de R. O. Kwon, dar cu un glas propriu, mai acid și mai ancorat în realismul social britanic.
Poziționată în contextul operei sale, această a cincea carte a autoarei rafinează observațiile despre dragoste și trădare din Wife și haosul domestic din When We Were Bad. Mendelson nu se limitează la a descrie o criză familială, ci oferă o radiografie a modului în care arta poate deveni un instrument de manipulare. Este un roman despre eliberare, scris cu o eleganță care transformă suferința personajelor într-o experiență estetică densă.
Preț: 68.94 lei
Preț vechi: 104.17 lei
-34%
Carte disponibilă
Livrare economică 29 iunie-13 iulie
Livrare express 13-19 iunie pentru 64.02 lei
Specificații
ISBN-10: 1529052750
Pagini: 336
Dimensiuni: 152 x 232 x 28 mm
Greutate: 0.42 kg
Editura: Pan Macmillan
Colecția Mantle
De ce să citești această carte
Recomandăm această carte cititorilor care apreciază romanele psihologice despre dinamici familiale complexe și „politica” subtilă a căminului. „The Exhibitionist” oferă o privire onestă asupra modului în care ego-ul artistic poate sufoca talentul celor dragi, fiind o lectură esențială pentru fanii prozei britanice contemporane care caută un echilibru între umor negru și dramă emoțională autentică.
Despre autor
Charlotte Mendelson este o voce distinctă în literatura britanică contemporană, activând și ca editor de carte pentru o prestigioasă editură din Marea Britanie. Opera sa a fost recunoscută prin premii importante, precum Somerset Maugham Award și John Llewellyn Rhys Prize. Cunoscută pentru romanele Daughters of Jerusalem, Love in Idleness și When We Were Bad (nominalizat la Orange Prize), Mendelson explorează frecvent teme legate de identitate, comunitate și complexitatea relațiilor de familie, elemente care ating maturitatea artistică în acest volum nominalizat la Women's Prize for Fiction.
Notă biografică
The Exhibitionist is her fifth novel.