The Deer and the Dragon: No Other Gods
Autor Piper Cjen Limba Engleză Paperback – 7 mai 2024
Descoperim în The Deer and the Dragon un hibrid ambițios de urban fantasy și romantasy care respectă canoanele genului, dar le extinde prin integrarea unui mozaic de mitologii globale. Piper CJ nu se limitează la creaturile clasice, ci aruncă personajele într-un conflict unde panteonul nordic se ciocnește cu ierarhiile infernale, totul sub masca unei realități urbane fragile. Premisa este centrată pe Marlow, o tânără care a trăit crezând că viziunile sale despre entități supranaturale sunt semnele unei boli mintale, doar pentru a afla că bărbatul cu care împarte patul este chiar Prințul Iadului. Stilul are ceva din dinamica și tensiunea explorată de Tessonja Odette în To Wear a Fae Crown, fără să fie o imitație — aici, accentul cade mai mult pe descoperirea identității într-un context modern și pe dialogurile pline de spirit (banter) care detensionează momentele de pericol iminent. Relația dintre Marlow și entitatea sa întunecată pulsează de o intimitate construită pe parcursul unei vieți de „bântuire”, transformându-se într-o legătură de tip „fated mates” cu mize apocaliptice. Comparativ cu lucrările sale anterioare, precum The Night and Its Moon, unde explorarea puterii feminine era legată de un decor fantasy tradițional, Piper Cj alege aici un cadru contemporan în care magia este un secret periculos și moștenit. Considerăm că forța acestui prim volum din seria No Other Gods rezidă în modul în care Marlow își acceptă destinul de „kickbutt heroine”, trecând de la negare la asumarea unui rol crucial într-un război vechi de secole. Ritmul este alert, susținut de dispariția bruscă a partenerului ei demoniac și de necesitatea de a naviga printre zei și creaturi mitice care nu mai respectă vechile reguli.
Preț: 54.43 lei
Preț vechi: 65.95 lei
-17%
Carte disponibilă
Livrare economică 25 iunie-01 iulie
Livrare express 09-13 iunie pentru 37.92 lei
Specificații
ISBN-10: 1464219958
Pagini: 528
Dimensiuni: 129 x 197 x 35 mm
Greutate: 0.36 kg
Editura: Sourcebooks LLC
Colecția Bloom Books
Seria No Other Gods
Locul publicării:London, United Kingdom
De ce să citești această carte
Dacă ești fan al universurilor create de Sarah J. Maas sau al esteticii din Hazbin Hotel, această carte îți va oferi amestecul perfect de mitologie, umor și senzualitate. Cititorul câștigă o eroină puternică și o poveste de dragoste intensă, marcată de tropul „touch her and die”. Este o lectură ideală pentru cei care caută o aventură urbană unde miza este însăși supraviețuirea lumii în fața zeilor.
Despre autor
Piper Cj este o autoare de bestselleruri New York Times și USA Today, care a cunoscut o ascensiune fulminantă datorită comunității de cititori de pe TikTok. Recunoscută pentru abilitatea de a îmbina romantismul cu elemente fantastice complexe, ea a debutat cu seria The Night and Its Moon, unde a explorat teme precum reziliența și legăturile profunde dintre femei. În noua sa serie, No Other Gods, Piper CJ își demonstrează versatilitatea adaptând structurile mitologice la un cadru urban modern, păstrându-și stilul caracterizat prin dialoguri vii și o atenție deosebită acordată dinamicii de putere în relațiile de cuplu.
Notă biografică
Descriere scurtă
"How does a human girl lose the Prince of Hell?"
Marlow needs to believe she’s crazy. The alternative would mean embracing the gift—or curse—shared by her mother and grandmother: she can see angels and demons, including a dark and haunting entity who’s been with Marlow her entire life. At least, she believes that’s all he is until a fae from the Nordic pantheon strolls into her life and informs her that she’s been sharing a bed with the Prince of Hell.
A Prince who’s now gone missing.
Before she knows it, Marlow is deeply entangled in a centuries-old war, stumbling straight into a battleground between mighty beings of myth and legend from powerful pantheons around the world. And who will come out on top may just depend on her and the love she never dared to believe in.
For fans of Sarah J. Maas, Laura Thalassa, Raven Kennedy, as well as lovers of:
- Romantasy
- Mythology & folklore
- Kickbutt heroines
- Fae, angels, and demons
- "Touch her and die"
- Hilarious banter
- Fated mates with a twist
- Hazbin Hotel