Cantitate/Preț
Produs

The Complete Dead Sea Scrolls in English (7th Edition)

Traducere de Geza Vermes
en Limba Engleză Paperback – dec 2011

Structura acestei a șaptea ediții este concepută pentru a oferi o imagine de ansamblu exhaustivă asupra celor mai importante descoperiri arheologice ale secolului XX. Materialul este organizat metodologic pentru a servi atât cercetătorilor, cât și cititorilor pasionați de istoria religiilor, integrând traducerea textelor propriu-zise cu aparatul critic și notele explicative ale lui Geza Vermes. Remarcăm rigurozitatea cu care sunt prezentate manuscrisele găsite în peșterile de la Qumran, oferind acces la scrieri în ebraică, aramaică și greacă ce au aparținut sectei esenienilor.

Apreciem în mod deosebit modul în care această ediție revizuită actualizează corpusul de texte, menținând statutul de lucrare de referință în domeniu. Cititorii familiarizați cu The Dead Sea Scrolls. Hebrew, Aramaic, and Greek Texts with English Translations vor aprecia aici abordarea mai fluidă și interpretarea nuanțată a lui Vermes, care reușește să transforme fragmente arheologice complexe într-un text coerent și accesibil. Spre deosebire de edițiile strict tehnice, acest volum pune un accent deosebit pe contextul teologic și social al manuscriselor.

În contextul operei autorului, The Complete Dead Sea Scrolls in English (7th Edition) reprezintă pilonul central al cercetărilor sale de o viață. Dacă în The Changing Faces of Jesus sau Jesus in His Jewish Context autorul explorează figura istorică a lui Iisus prin prisma iudaismului primului secol, acest volum oferă baza documentară brută pentru acele analize. Este o lucrare care completează studiile sale monografice, precum cele din seria Discoveries in the Judaean Desert, oferind o perspectivă integrată asupra modului în care textele de la Marea Moartă au redefinit înțelegerea Bibliei ebraice și a originilor creștinismului.

Citește tot Restrânge

Preț: 7820 lei

Preț vechi: 10869 lei
-28%

Puncte Express: 117

Carte disponibilă

Livrare economică 19 iunie-01 iulie
Livrare express 05-11 iunie pentru 6319 lei

Livrare prin curier în România Termenul estimat este afișat lângă disponibilitate.
Transport gratuit de la 40000 lei Plată online sau ramburs, în funcție de opțiunile comenzii.
Retur gratuit în 14 zile Comandă securizată și suport în română.

Specificații

ISBN-13: 9780141197319
ISBN-10: 0141197315
Pagini: 720
Dimensiuni: 131 x 201 x 33 mm
Greutate: 0.49 kg
Ediția:7th Revised edition
Editura: Penguin Books
Locul publicării:London, United Kingdom

De ce să citești această carte

Această ediție este esențială pentru oricine dorește să studieze fundamentele iudaismului și creștinismului direct de la sursă. Cititorul câștigă acces la o bibliotecă antică întreagă, tradusă de cel mai respectat expert în domeniu. Este recomandată studenților la teologie, istoricilor și celor interesați de manuscrise rare, oferind claritate într-un domeniu marcat adesea de interpretări speculative.


Despre autor

Geza Vermes a fost profesor emerit de studii iudaice la Universitatea Oxford și unul dintre cei mai importanți specialiști mondiali în manuscrisele de la Marea Moartă și în studiul lui Iisus istoric. Prin lucrarea sa revoluționară din 1973, „Jesus the Jew”, a reintrodus perspectiva lui Iisus ca figură sfântă iudaică din secolul I în conștiința publică. Prima sa ediție a traducerii manuscriselor, publicată în 1962, a devenit rapid un succes internațional, fiind vândută în peste o jumătate de milion de exemplare. Expertiza sa vastă acoperă interpretarea biblică și originile creștinismului.


Notă biografică

Geza Vermes was born in Hungary in 1924. He studied in Budapest and Louvain. He was the first Professor of Jewish Studies at Oxford. His other books published by Penguin are The Changing Faces of Jesus and The Authentic Gospel of Jesus.

Recenzii

No translation of the Scrolls is either more readable or more authoritative than that of Vermes
Fascinating, not least because of Geza Vermes' wonderful introduction and translation

Descriere scurtă

'Probably the most important archaeological find in history ... Vermes' translations are a standard in the field' Los Angeles Times

The discovery of the Dead Sea Scrolls in the Judaean desert between 1947 and 1956 was one of the greatest finds of all time. These extraordinary manuscripts appear to have been hidden in the caves at Qumran by the Essenes, a Jewish sect in existence before and during the time of Jesus. Written in Hebrew, Aramaic and Greek, the scrolls have transformed our understanding of the Hebrew Bible, early Judaism and the origins of Christianity. This acclaimed translation by Geza Vermes has established itself as the classic version of these texts.

Translated and edited with an Introduction and Notes by Geza Vermes