Telethons: Spectacle, Disability, and the Business of Charity
Autor Paul K. Longmoreen Limba Engleză Hardback – 18 feb 2016
În literatura academică dedicată istoriei mass-media și studiilor despre dizabilitate, a existat mult timp o lacună privind analiza sistematică a teletonului ca mecanism hibrid de divertisment și filantropie corporativă. Descoperim în volumul Telethons o lucrare de referință care umple acest gol, oferind prima istorie culturală a acestui fenomen american început în 1949. Remarcăm efortul monumental al autorului, care a sintetizat două decenii de cercetare pentru a explica modul în care televiziunea a transformat caritatea într-un spectacol național de tip maraton.
Autorul Paul K. Longmore explorează elemente structurale precum conceptul de „contribuție ostentativă” și figura „copilului-simbol”, analizând cum aceste convenții au modelat percepția publică asupra dizabilității. Volumul funcționează ca o cronică a tensiunilor sociale, documentând tranziția de la discursul milei, predominant în deceniile postbelice, la revendicările de autonomie și drepturi civile ale activiștilor din anii '70 și '80. Apreciem rigoarea cu care sunt descrise ciocnirile dintre viziunea paternalistă a marilor organizații caritabile și mișcările de emancipare.
Telethons reprezintă o alternativă necesară la Acts of Conspicuous Compassion pentru cursurile de sociologia mass-media sau istorie socială, cu avantajul că se concentrează strict pe formatul televiziunii ca vehicul de strângere de fonduri și pe dinamica politică specifică a acestuia. Această lucrare continuă și aprofundează temele din The New Disability History – American Perspectives, unde Paul K. Longmore stabilise deja dizabilitatea ca temă centrală a istoriei americane, mutând acum lupa asupra spectacolului mediatic și a business-ului din spatele carității.
Preț: 351.10 lei
Carte disponibilă
Livrare economică 11-17 iunie
Specificații
ISBN-10: 0190262079
Pagini: 360
Ilustrații: 15 illustrations
Dimensiuni: 236 x 157 x 31 mm
Greutate: 0.64 kg
Editura: Oxford University Press
Colecția OUP USA
Locul publicării:New York, United States
De ce să citești această carte
Recomandăm această carte cercetătorilor și studenților interesați de istoria televiziunii și politici sociale. Cititorul câștigă o înțelegere critică a modului în care mass-media a construit imaginea dizabilității în scopuri financiare. Este un volum esențial pentru a înțelege rădăcinile culturii spectacolului filantropic contemporan și evoluția mișcărilor pentru drepturi civile, oferind o perspectivă documentată asupra modului în care caritatea poate deveni un spațiu de conflict politic.
Despre autor
Paul K. Longmore a fost profesor de istorie și director al Institutului pentru Dizabilitate de la San Francisco State University, fiind considerat un pionier în domeniul studiilor despre dizabilitate. Expertiza sa academică este dublată de o perspectivă istorică vastă, acesta fiind și autorul lucrării „The Invention of George Washington”. În opera sa, Longmore a urmărit constant integrarea experienței persoanelor cu dizabilități în narațiunea istorică americană, argumentând că aceasta nu este o temă marginală, ci una centrală pentru înțelegerea cetățeniei și a identității naționale. Lucrarea de față reprezintă încununarea cercetărilor sale asupra intersecției dintre cultură, mass-media și activism.
Descriere
Recenzii
Recommended.