Cantitate/Preț
Produs

Speculative Art Histories

Editat de Sjoerd van Tuinen
en Limba Engleză Hardback – 11 sep 2017

În cadrul programelor de studii umaniste contemporane, „Speculative Art Histories” se poziționează la intersecția dintre ontologie și estetică, oferind un cadru riguros pentru analiza modului în care arta răspunde noilor paradigme din filozofia continentală. Găsim în acest volum o tentativă ambițioasă de a depăși analizele pur descriptive în favoarea unei abordări speculative care reunește vocile filozofilor cu cele ale practicienilor din arhitectură, cinema sau dans. Această deschidere către o definiție generoasă a artei permite o reevaluare a obiectului estetic dincolo de granițele sale tradiționale.

Reținem modul în care editorul Sjoerd van Tuinen integrează aici preocupările sale recurente pentru metafizică, vizibile în lucrări precum Gilles Deleuze and Metaphysics sau The Philosophy of Mannerism. Dacă în scrierile sale anterioare Sjoerd van Tuinen explora dialectica resentimentului sau structurile baroce ale gândirii lui Leibniz și Whitehead, în acest volum colectiv el coordonează o investigație asupra modului în care „turnura speculativă” modifică însăși istoriografia artei.

Descoperim aici o lucrare care extinde cadrul propus de Speculation de Marina Vishmidt sau de Genealogies of Speculation de Suhail Malik, aducând date noi din zona practicii artistice hibride. Spre deosebire de abordarea lui Marina Vishmidt, care se concentrează pe legătura dintre speculația artistică și cea financiară, volumul de față prioritizează dimensiunea ontologică și capacitatea artei de a genera noi lumi posibile. Structura textului este una densă, academică, dar extrem de relevantă pentru înțelegerea modului în care estetica și metafizica se întrepătrund în prezent.

Citește tot Restrânge

Preț: 66811 lei

Preț vechi: 88742 lei
-25%

Puncte Express: 1002

Carte disponibilă

Livrare economică 18 mai-01 iunie


Specificații

ISBN-13: 9781474421041
ISBN-10: 1474421040
Pagini: 320
Dimensiuni: 168 x 236 x 20 mm
Greutate: 0.88 kg
Editura: EDINBURGH UNIVERSITY PRESS

De ce să citești această carte

Această carte este esențială pentru studenții și cercetătorii interesați de filozofia contemporană și teoria artei. Oferă instrumentele necesare pentru a înțelege „turnura speculativă” nu doar ca pe un concept abstract, ci ca pe o metodă de lucru aplicabilă în arhitectură, media și artele vizuale. Cititorul câștigă o perspectivă interdisciplinară asupra modului în care gândirea teoretică poate informa și transforma practica creativă.


Descriere scurtă

This collection brings together a series of creative responses to the recent speculative turn in Continental philosophy. The contributors include philosophers, art historians, architects and art practitioners. It takes a generous definition of art to include architecture, cinema, dance and new media.