Sich selbst verstehen. Ein Lesebuch
Autor Hermann Schmitz Editat de Michael Großheim, Steffen Kluckde Limba Germană Hardback – iul 2021
În volumul Sich selbst verstehen. Ein Lesebuch, observăm o deschidere interdisciplinară vastă, unde filozofia pură se întâlnește cu antropologia, teoria percepției și filozofia culturii. Această antologie, editată sub îngrijirea lui Michael Großheim și Steffen Kluck, recuperează texte fundamentale ale lui Hermann Schmitz, care au fost anterior publicate în contexte dispersate și deveniseră dificil de consultat. Lucrarea funcționează ca o poartă de acces către „Noua Fenomenologie”, un curent care a redefinit modul în care raportăm experiența umană la corporalitate și afectivitate.
Spre deosebire de Phänomenologie für Einsteiger de Dan Zahavi, care oferă o introducere istorică și teoretică în conceptele clasice ale lui Husserl sau Heidegger, volumul de față are o abordare mult mai aplicată pe sistemul propriu al lui Schmitz. Dacă Dan Zahavi sintetizează tradiția fenomenologică pentru studenți, Sich selbst verstehen ne introduce direct în laboratorul de gândire al lui Schmitz, punând accent pe „corpul trăit” (Leib) ca entitate distinctă de corpul fizic (Körper).
În contextul operei sale, acest „Lesebuch” completează tezele expuse în New Phenomenology. Dacă în lucrarea menționată Schmitz stabilea cadrul teoretic și critica modernității, volumul de față oferă instrumentele metodologice și studiile de caz necesare pentru a înțelege cum funcționează percepția și ontologia sa în practică. Descoperim aici o structură riguroasă, specifică stilului academic german, dar care rămâne accesibilă datorită selecției curatoriate a textelor. Recomandăm acest titlu pentru modul în care reușește să unifice teme diverse sub cupola aceleiași metode fenomenologice, oferind o perspectivă coerentă asupra modului în care ne înțelegem pe noi înșine prin simțuri și atmosferă.
Preț: 210.79 lei
Carte disponibilă
Livrare economică 01-07 mai
Livrare express 18-24 aprilie pentru 28.88 lei
Specificații
ISBN-10: 3495492089
Pagini: 312
Dimensiuni: 140 x 221 x 22 mm
Greutate: 0.45 kg
Editura: Karl Alber i.d. Nomos Vlg
De ce să citești această carte
Recomandăm această carte cercetătorilor și studenților la filozofie sau psihologie care doresc să aprofundeze conceptul de corporalitate. Cititorul câștigă acces la o selecție unică de texte care explică Noua Fenomenologie fără a fi nevoie să parcurgă întreaga operă monumentală a lui Schmitz. Este un instrument esențial pentru a înțelege cum percepția și emoțiile sunt ancorate în corpul trăit, dincolo de dualismul tradițional minte-corp.