Cantitate/Preț
Produs

Sexual Aberrations

Autor Wilhelm Stekel
en Limba Engleză Paperback – dec 1996

Analizăm în Sexual Aberrations o lucrare fundamentală pentru istoria psihanalizei, în care interdisciplinaritatea se manifestă prin joncțiunea dintre psihiatria clinică, sociologia comportamentală și studiul simbolismului obiectual. Wilhelm Stekel propune o examinare riguroasă a fetișismului, definit aici ca o deviație în care impulsul sexual este redirecționat de la partener către obiecte sau atribute conexe. Structura volumului, extinsă pe parcursul a peste 700 de pagini, reflectă ambiția autorului de a documenta exhaustiv cazuistica întâlnită în practica sa. Observăm cum Stekel, deși format în cercul lui Freud, își dezvoltă propriul aparat critic pentru a descifra mecanismele din spatele tulburărilor de instinct. Lucrarea completează perspectiva oferită de Sex and Dreams, adăugând o analiză axată pe manifestările exterioare ale dorinței, spre deosebire de concentrarea pe interpretarea viselor și a inconștientului din volumul menționat. De asemenea, dacă în Auto-Erotism - A Psychiatric Study of Onanism and Neurosis autorul se concentra pe funcția socială și psihogeneza conștiinței vinovate, în Sexual Aberrations accentul cade pe patologiile de substituție. Tonul este unul clinic și sistematic, oferind o privire asupra modului în care psihanaliza timpurie a încercat să clasifice și să trateze deviațiile comportamentale prin prisma istoriei personale a pacientului.

Citește tot Restrânge

Preț: 25021 lei

Puncte Express: 375

Carte disponibilă

Livrare economică 16-30 iunie


Specificații

ISBN-13: 9780871402462
ISBN-10: 0871402467
Pagini: 748
Dimensiuni: 140 x 216 x 40 mm
Greutate: 0.92 kg
Editura: Liveright Publishing Corporation

De ce să citești această carte

Această ediție este esențială pentru studenții la psihologie și cercetătorii interesați de evoluția teoriilor despre sexualitate. Cititorul câștigă acces la o arhivă vastă de studii de caz care au pus bazele înțelegerii moderne a fetișismului. Wilhelm Stekel rămâne o figură de referință a cărei operă este necesară pentru a înțelege tranziția de la psihiatria clasică la tratamentul psihanalitic al nevrozelor.


Descriere

"This book deals in a scientific manner with a sexual deviation called fetishism. This deviation involves the attraction to an object associated with a sexual partner rather than the attraction to a partner as such." -- From the Introduction by Emil Gutheil