Cantitate/Preț
Produs

Sent

Autor Margaret Peterson Haddix
en Limba Engleză Paperback – 3 aug 2010 – vârsta până la 12 ani

Ne imaginăm momentul de lectură ca pe o călătorie comună: părinți și copii așezați împreună, deschizând o poartă către un trecut plin de mistere. Sent nu este doar un roman de aventuri, ci o fereastră fascinantă către Anglia anului 1483. Descoperim aici o premisă care captivează imediat: patru copii sunt proiectați în inima Turnului Londrei, descoperind că doi dintre ei poartă povara unor identități regale tragice. Chip și Alex află că sunt, de fapt, micii prinți Edward al V-lea și Richard, Duce de York, personaje a căror dispariție rămâne unul dintre cele mai mari enigme ale istoriei.

Suntem de părere că forța acestei cărți rezidă în felul în care Margaret Peterson Haddix împletește rigoarea istorică cu tensiunea unui joc contra cronometru. Spre deosebire de alte lucrări ale sale, precum Just Ella, unde reinterpreta basmele într-o notă realistă, aici autoarea folosește călătoria în timp pentru a pune cititorii în fața unei dileme morale: cum poți „repara” istoria când știi că deznodământul oficial este unul nefast? Ritmul este alert, iar sentimentul de izolare pe care îl simt copiii în cetatea medievală este redat cu o sensibilitate aparte.

Părinții care au citit cu plăcere TimeRiders de Alex Scarrow vor aprecia și această carte pentru modul ingenios în care tratează paradoxurile temporale și responsabilitatea de a păstra cursul evenimentelor. Totodată, volumul continuă explorarea temelor identității și a curajului, prezente și în seria Greystone Secrets, oferind o experiență educativă care face istoria să pară vie și urgentă.

Citește tot Restrânge

Preț: 5083 lei

Puncte Express: 76

Carte disponibilă

Livrare economică 27 iulie-10 august

Livrare prin curier în România Termenul estimat este afișat lângă disponibilitate.
Transport gratuit de la 40000 lei Plată online sau ramburs, în funcție de opțiunile comenzii.
Retur gratuit în 14 zile Comandă securizată și suport în română.

Specificații

ISBN-13: 9781416954231
ISBN-10: 1416954236
Pagini: 336
Dimensiuni: 129 x 194 x 28 mm
Greutate: 0.22 kg
Ediția:Reprint edition
Editura: Simon & Schuster Books for Young Readers

De ce să citești această carte

Recomandăm Sent tinerilor cititori pasionați de mister și istorie, dar și părinților care doresc să stimuleze curiozitatea copiilor pentru evenimente reale prin intermediul ficțiunii. Este o lectură care dezvoltă gândirea critică și empatia, oferind o perspectivă inedită asupra Angliei medievale. Cititorul câștigă nu doar o poveste captivantă, ci și un imbold de a cerceta mai departe adevărul din spatele legendelor regale.


Despre autor

Margaret Peterson Haddix, născută în 1964, este o scriitoare americană de renume, celebră pentru capacitatea de a crea intrigi complexe pentru publicul tânăr. Este cunoscută în special pentru seriile de succes Shadow Children și The Missing, prin care a explorat teme precum supraviețuirea, etica și impactul trecutului asupra prezentului. Cu o carieră consolidată prin numeroase premii și prezențe constante în topurile New York Times, Haddix reușește în Sent să combine pasiunea sa pentru cercetare cu un stil narativ dinamic, adaptat perfect sensibilității cititorilor contemporani.


Descriere

Jonah, Katherine, Chip, and another boy, Alex, have no preparation before they are sent back to 1483 at the Tower of London, with the promise that they can return to the present if they can repair history. They quickly discover that Chip and Alex's true identities are the 13-year-old King Edward V and his 10-year-old brother, Richard, Duke of York. But before Chip can enjoy being the king of England, they discover that they are virtually prisoners--and that their uncle wants them dead. How can the kids repair time and return home when according to history, Chip and Alex were murdered?