Promiscuities
Autor Naomi Wolfen Limba Engleză Paperback – 21 iul 1998
Observăm în ultimele decenii o evoluție semnificativă a discursului sociologic despre identitatea feminină, trecând de la eliberarea politică la o analiză profundă a autonomiei intime. În Promiscuities, Naomi Wolf investighează un subiect rămas mult timp tabu: maturizarea sexuală a femeilor și modul în care cultura noastră „liberată” continuă să distorsioneze pasiunea feminină. Analiza nu este doar teoretică; descoperim aici o structură hibridă, unde datele istorice despre ritualurile de trecere se împletesc cu amintiri personale și povești de viață tulburătoare. Reținem că această lucrare funcționează ca o continuare tematică firească a ideilor din The Beauty Myth. Dacă în volumul anterior Wolf demonta standardele de frumusețe ca instrument de control, în Promiscuities ea explorează modul în care așteptările sociale modelează însăși dorința. Față de abordările mai recente din The Indoctrinated Brain, care se concentrează pe declinul capacității mentale globale, acest volum rămâne ancorat în sfera sociologiei de gen și a experienței subiective. Cititorii familiarizați cu The Sex Myth de Rachel Hills vor aprecia modul în care Naomi Wolf aduce o perspectivă istorică și personală asupra modului în care convențiile sexuale ne controlează și astăzi. În timp ce Rachel Hills se concentrează pe presiunea generației millennial de a fi „activi” sexual, Wolf privește în urmă la rădăcinile acestor mesaje contradictorii. Tonul este precis și evocator, evitând judecățile de valoare în favoarea unei înțelegeri mai profunde a modului în care femeile își pot revendica sexualitatea în afara miturilor culturale dominante.
Preț: 116.83 lei
Carte disponibilă
Livrare economică 22 iunie-06 iulie
Specificații
ISBN-10: 0449907643
Pagini: 320
Dimensiuni: 140 x 210 x 18 mm
Greutate: 0.39 kg
Editura: Random House
De ce să citești această carte
Această carte este esențială pentru cei interesați de sociologia genului și istoria recentă a mișcărilor feministe. Cititorul câștigă o perspectivă clară asupra modului în care mediul cultural influențează dezvoltarea psihosexuală. Este o recomandare excelentă pentru studenții la științe sociale sau pentru oricine dorește să înțeleagă mecanismele din spatele mesajelor contradictorii despre libertatea feminină, oferind un amestec rar de rigoare academică și confesiune onestă.
Despre autor
Naomi Wolf este o autoare de renume internațional, cunoscută pentru volumele sale care au redefinit discursul feminist contemporan, printre care se numără bestsellerul New York Times, The Beauty Myth. Cu o carieră ce cuprinde colaborări cu publicații prestigioase precum The New York Times, Time și The Guardian, Wolf s-a remarcat prin capacitatea de a analiza critic structurile de putere și impactul acestora asupra individului. Opera sa variază de la sociologia sexualității în Promiscuities la analize politice despre democrație în The End of America, demonstrând un angajament constant față de drepturile civile și transparența socială.
Notă biografică
Descriere scurtă
Recenzii
"Refreshing ... highly evocative ... Wolf does two important things very well: reminding readers her own age what it felt like to be a teenage girl, and providing a crash course on the wildly varying cultural meanings attached to female sexuality throughout history." - The Ottawa Citizen
"Naomi Wolf [is] the best writer about women and sexuality that we have." - Toronto Sun
"Fascinating ... Wolf celebrates the ancient concept, heavily suppressed in the 20th century, that women are the more carnal sex." - Vancouver Courier