Cantitate/Preț
Produs

Prolegomena to Charity: Perspectives in Continental Philosophy

Autor Jean–luc Marion, Stephen E. Lewis
en Limba Engleză Paperback – 30 apr 2002

Ne-a atras atenția modul în care Jean–luc Marion reușește să transforme concepte abstracte de metafizică în experiențe de o profunzime umană rară. Accesibilitatea acestui volum nu rezidă într-o simplificare a limbajului, ci în claritatea cu care autorul ghidează cititorul prin labirintul fenomenologiei continentale. Observăm în cele șapte eseuri o invitație adresată celor care stăpânesc deja bazele filozofiei, dar și teologilor care caută un fundament riguros pentru discursul despre caritate. Găsim în această carte o explorare a 'privirii iubitoare' care depășește simpla estetică, ancorându-se în exegeză biblică și hristologie. Fanii lucrării God Without Being vor recunoaște aceeași atenție la deconstrucția idolului și a conceptului de ființă, aplicată aici la contextul nou al carității ca formă supremă de cunoaștere. Prolegomena to Charity se situează într-o relație de continuitate cu In Excess – Studies of Saturated Phenomena, unde Marion analiza fenomenul saturat; aici, el duce argumentația mai departe, investigând cum iubirea și caritatea pot fi înțelese dincolo de limitele metafizicii tradiționale. Este o lucrare ce consolidează poziția autorului ca un fin observator al relației dintre vizibil și revelat, oferind o structură narativă densă, dar fluidă, despre libertate și criză.

Citește tot Restrânge

Din seria Perspectives in Continental Philosophy

Preț: 27280 lei

Puncte Express: 409

Carte tipărită la comandă

Livrare economică 31 august-14 septembrie

Livrare prin curier în România Termenul estimat este afișat lângă disponibilitate.
Transport gratuit de la 40000 lei Plată online sau ramburs, în funcție de opțiunile comenzii.
Retur gratuit în 14 zile Comandă securizată și suport în română.

Specificații

ISBN-13: 9780823221721
ISBN-10: 0823221725
Pagini: 178
Ilustrații: references, index
Dimensiuni: 140 x 215 x 15 mm
Greutate: 0.18 kg
Ediția:1
Editura: ME – Fordham University Press
Seria Perspectives in Continental Philosophy


De ce să citești această carte

Pentru cititorul pasionat de filozofia religiei și fenomenologie, această carte oferă un cadru riguros pentru a regândi conceptul de iubire. Câștigați o perspectivă inedită asupra modului în care caritatea poate fi o metodă de cunoaștere mai autentică decât simpla rațiune. Este o recomandare esențială pentru cei care vor să înțeleagă legătura profundă dintre textul biblic și gândirea contemporană franceză.


Despre autor

Jean–luc Marion este unul dintre cei mai influenți gânditori catolici contemporani și o autoritate mondială în studiul lui Descartes și al fenomenologiei. Membru al Academiei Franceze, Marion a revoluționat filozofia religiei prin conceptul de 'fenomen saturat' și prin dialogul constant între teologie și metafizică. Lucrările sale, precum The Visible and the Revealed sau On the Ego and on God, demonstrează o capacitate extraordinară de a naviga între rigoarea carteziană și mistică, stabilind noi standarde în gândirea continentală actuală.


Descriere scurtă

In seven essays that draw from metaphysics, phenomenology, literature, Christological theology, and Biblical exegesis,Marion sketches several prolegomena to a future fuller thinking and saying of love's paradoxical reasons, exploring evil, freedom, bedazzlement, and the loving gaze; crisis, absence, and knowing.

Recenzii

." . . [Marion] is one of the most provocative thinkers working on the boundaries of philosophy and theology today. . . .[Prolegomena to Charity] represents such a theological workarich, insightful, and constructively traversing 'phenomenology as well as the most straightforwardly Christological theology.'"a - Choice