Cantitate/Preț
Produs

Principles and Practices of Teaching and Training: Further Education and Skills

Autor Ann Gravells
en Limba Engleză Paperback – 28 oct 2017

În literatura academică dedicată formării formatorilor, se observă adesea o lacună între rigoarea teoretică și aplicabilitatea imediată în sala de curs, în special pentru sectorul educației continue (Further Education). Principles and Practices of Teaching and Training completează exact acest spațiu, oferind un ghid comprehensiv care traduce standardele profesionale în competențe practice. Observăm că volumul nu se limitează la prezentarea pedagogiei tradiționale, ci integrează aspecte critice moderne, precum utilizarea resurselor tehnologice și managementul diversității. Structura textului urmărește progresia logică a unui cadru didactic: de la definirea rolului și identificarea nevoilor cursanților, până la proiectarea programelor de învățare și evaluarea rezultatelor. Remarcăm includerea unor capitole esențiale despre asigurarea calității și dezvoltarea profesională continuă (CPD), elemente care lipsesc adesea din manualele introductive. Această lucrare completează perspectiva oferită de Achieving your Diploma in Education and Training de Jim Gould; în timp ce volumul lui Gould se concentrează pe unitățile obligatorii ale diplomei de nivel 5, Ann Gravells oferă o bază mai largă, incluzând instrumente practice precum exemple de documente completate și ghiduri pentru sesiunile de micro-predare. În contextul operei autoarei, acest titlu reprezintă pilonul central care unifică temele explorate în lucrări precum Passing Assessments for the Certificate in Education and Training sau What is Teaching in the Lifelong Learning Sector?. Dacă lucrările anterioare erau axate pe evaluări specifice sau introduceri în carieră, volumul de față servește ca manual de referință pentru întregul spectru al calificărilor de predare. Tonul este precis, academic dar accesibil, fiind un instrument de lucru indispensabil pentru cei care activează în sectorul competențelor și al educației terțiare.

Citește tot Restrânge

Din seria Further Education and Skills

Preț: 35754 lei

Puncte Express: 536

Carte disponibilă

Livrare economică 15-29 septembrie
Livrare express 01-05 septembrie pentru 6390 lei

Livrare prin curier în România Termenul estimat este afișat lângă disponibilitate.
Transport gratuit de la 40000 lei Plată online sau ramburs, în funcție de opțiunile comenzii.
Retur gratuit în 14 zile Comandă securizată și suport în română.

Specificații

ISBN-13: 9781473997134
ISBN-10: 1473997135
Pagini: 578
Dimensiuni: 170 x 244 x 31 mm
Greutate: 0.98 kg
Ediția:1
Editura: SAGE Publications Ltd
Colecția Further Education and Skills
Seria Further Education and Skills

Locul publicării:London, United Kingdom

De ce să citești această carte

Recomandăm această carte oricărui specialist care dorește să obțină o certificare internațională în formare (AET, CET sau DET). Cititorul câștigă acces la decenii de expertiză condensată în activități practice și modele de documente reale. Este mai mult decât un manual; este un ghid de teren care transformă teoria educațională în strategii concrete de predare, fiind esențial pentru navigarea standardelor de asigurare a calității în educația adulților.


Despre autor

Ann Gravells este directoarea propriei companii de consultanță educațională din East Yorkshire și un nume de referință în sectorul Further Education din Marea Britanie. Cu o vastă experiență în asigurarea calității și formarea profesorilor, ea colaborează în calitate de consultant cu Institutul de Educație Continuă al Universității din Cambridge. Expertiza sa este recunoscută prin numeroasele resurse create pentru unitățile TAQA și calificările de formare, Ann fiind autoarea mai multor volume de succes care sprijină viitorii profesori în parcursul lor academic și practic.


Descriere scurtă

Written by bestselling author Ann Gravells, this is the complete go-to guide for anyone wanting to be (or working as) a teacher or trainer in the further education and skills sector, in the UK and beyond. It has all the information you need to work towards a qualification such as the Award, Certificate or Diploma in Education and Training. It is also relevant to anyone taking a Train the Trainer course, or an international teaching qualification.

The book takes you through all the information you need to know, opening up the topic for learning in an easily accessible way. Interactive activities are included throughout, along with real examples of teaching and training in practice. The book also includes examples of completed teaching documents.

This is a comprehensive text, covering:
  • The role of a teacher/trainer
  • Factors contributing to learning
  • Planning and facilitating learning for groups and individuals
  • Using technology and resources to support learning
  • Assessing learning
  • Quality assurance
  • Evaluation, reflection, and continuing professional development (CPD) 
  • Preparing for a micro-teach session and teaching/observed practice
 

Cuprins

Introduction
The role of a teacher/trainer
Factors contributing to learning
Identifying needs
Planning and designing learning programmes
Teaching and learning approaches
Communication
Using resources
Improving skills
Promoting equality and valuing diversity
Assessing learning
Quality assurance
Evaluating and improving practice
Delivering a micro teach session
Teaching practice

Descriere

The only all-encompassing guide to everything you need to know to teach and train in post compulsory education!