Pleasure Machines
Autor Chantal Fausten Limba Engleză Hardback – 29 apr 2027
Autoarea Chantal Faust, a cărei autoritate în domeniu este consolidată de rolul său de tutore în studii critice și istorice la Royal College of Art, propune o investigație inedită despre intersecția dintre tehnologie și estetică. În volumul Pleasure Machines, ea nu se limitează la o analiză teoretică aridă, ci aduce experiența sa practică de artistă în studiile de video, fotografie și instalație pentru a reevalua un instrument aparent banal: scanerul plat. Descoperim aici o perspectivă care transformă scanerul dintr-o unealtă de birou într-o „mașină a plăcerii” capabilă să genereze noi categorii fotografice prin contactul fizic și proiecția dorinței. Remarcăm o structură riguroasă, organizată în șase capitole tematice care explorează diversele ipostaze ale acestor aparate: de la „Mirror Machines” la „Love Machines”. Această progresie ne permite să înțelegem cum procesul de scanare devine o interogare teoretică a afectului și a culturii vizuale bazate pe ecran. Prin analize detaliate ale operelor unor artiști precum Sarah Lucas sau Andy Warhol, Faust demonstrează că actul de a scana nu este doar o reproducere, ci o traiectorie originală de interpretare a imaginii. Cititorii familiarizați cu Self/Image de Amelia Jones vor aprecia modul în care Faust îngustează focalizarea de la tehnologiile digitale generale către specificitatea tactilă a scanerului. În timp ce lucrarea lui Jones investighează identitatea prin prisma multiplelor medii, Faust propune o fuziune între practică și teorie, caracteristică noii generații de cercetători-artiști. De asemenea, cei care au parcurs The Present Image de Paolo S. H. Favero vor găsi în acest volum o completare necesară privind dialectica dintre material și imaterial în habitatele digitalizate contemporane, oferind un context academic solid pentru înțelegerea culturii vizuale actuale.
Preț: 543.33 lei
Preț vechi: 631.78 lei
-14% Precomandă
Carte nepublicată încă
Specificații
ISBN-10: 1350053600
Pagini: 256
Dimensiuni: 156 x 234 x 25 mm
Greutate: 0.45 kg
Editura: BLOOMSBURY ACADEMIC
Locul publicării:London, United Kingdom
De ce să citești această carte
Această carte se adresează studenților și cercetătorilor din domeniul artelor vizuale și filozofiei care doresc să înțeleagă cum tehnologia influențează percepția senzorială. Cititorul câștigă o nouă perspectivă asupra culturii digitale, învățând să privească scanerul nu ca pe o simplă periferică, ci ca pe un spațiu al proiecției estetice. Este o resursă esențială pentru cei interesați de relația dintre corp, dorință și mașină.
Descriere
In her new book, Chantal Faust defines the flatbed scanner as a new photographic category, and uses case studies of esteemed artists such as Sarah Lucas and Andy Warhol to show how it creates images and simultaneously provides an original trajectory on which to read them. For Faust, the physicality of the scanning process involves an enquiry into the theoretical debates concerned with pleasure and affect, so that the scanner allows for the projection of fantasy and desire. Pleasure Machines then, represents a new generation of theory-practitioners: artists who practise art and theory simultaneously, so that the case studies privilege neither theory nor art, but combine both to reveal the book's true meaning.
Cuprins
1. Scanning Machines
2. Pleasure Machines
3. Mirror Machines
4. Hope Machines
5. Truth Machines
6. Love Machines
Coda: The Truth in Painting (Too)