Plazas
Autor Robert Hershberger, Susan Navey-Davis, Guiomar Borrás Alvarezen Limba Engleză Paperback – 4 noi 2022
În contextul programelor universitare de limbi străine, Plazas se impune ca un instrument pedagogic de referință pentru nivelul introductiv, propunând o metodă unde cultura nu este doar un accesoriu, ci fundamentul pe care se construiește competența lingvistică. Ajuns la ediția a 5-a, volumul publicat de CENGAGE LEARNING rafinează abordarea comunicativă, oferind studenților un cadru de învățare ancorat în realitățile vibrante ale lumii hispanice. Observăm o structură riguroasă de 576 de pagini care reușește să echilibreze prezentările teoretice de gramatică cu exerciții practice de vocabular, toate fiind susținute vizual prin exemple contemporane. Suntem de părere că forța acestui manual rezidă în capacitatea sa de a expune cursantul la limba spaniolă așa cum este ea utilizată în conversațiile de zi cu zi. Această lucrare acoperă aceeași arie tematică ca Puntos de Partida, dar cu o abordare care pune un accent mai mare pe integrarea tehnologiei și a resurselor multimedia opționale, precum platformele online și manualele de activități media. În comparație cu Asi somos los espanoles, care se concentrează pe interviuri nescenarizate pentru studenții avansați, Plazas rămâne fidel misiunii sale de a ghida începătorul prin pași metodici, oferind o bază solidă pentru succesul academic. Autorul principal, Robert Hershberger, își valorifică aici vasta experiență acumulată în dezvoltarea programului RUMBOS și a altor resurse digitale precum Tu Diras!. Dacă în alte lucrări, precum Architectural Programming and Predesign Manager, autorul explorează rigoarea tehnică a arhitecturii, în Plazas el reușește să transfere aceeași precizie structurală către pedagogia limbii spaniole, oferind un parcurs de învățare predictibil și eficient.
Preț: 1052.98 lei
Preț vechi: 1367.51 lei
-23%
Carte disponibilă
Livrare economică 03-17 iunie
Specificații
ISBN-10: 0357670604
Pagini: 576
Dimensiuni: 213 x 274 x 20 mm
Greutate: 1.32 kg
Ediția:5th edition
Editura: CENGAGE LEARNING
De ce să citești această carte
Recomandăm Plazas oricărui student sau adult care dorește să învețe limba spaniolă dintr-o perspectivă culturală autentică. Această a cincea ediție oferă un parcurs clar, de la zero la conversație cotidiană, fiind ideală pentru cursuri universitare. Cititorul câștigă nu doar cunoștințe gramaticale, ci și o înțelegere profundă a contextului social în care se vorbește limba, beneficiind de un design modern și resurse digitale care facilitează învățarea rapidă.
Despre autor
Dr. Robert Hershberger este conferențiar de limba spaniolă la Universitatea DePauw, unde ocupă și funcția de șef al Departamentului de Limbi Moderne. Cu un doctorat obținut la Universitatea din Kansas, acesta este un specialist recunoscut în tehnologia instrucțională, primind în 2005 premiul „Exemplary Teacher Award”. Înainte de succesul cu Plazas, a coordonat proiecte digitale majore precum TEMAS și a fost coautor al programului de spaniolă de anul doi, Rumbos. Expertiza sa academică este completată de o latură umanistă profundă, reflectată în scrieri personale despre îngrijirea pacienților cu Alzheimer.